Tramvajová štola (21. listopadu 2006)

Zápis z návštěvy nedokončeného tunelu vedoucího pod Špilberk, opět přepsaný z deníku. Dlouho jsem váhala, zda nemám vynechat popis cesty, protože tohle místo stále existuje. Nakonec jsem se rozhodla, že to tam nechám, protože jsem ho našla na mnoha místech na internetu i v knihách, tudíž není žádným tajemstvím.

... A zase nás po nějaké době čekala pátračka. Tentokrát šli tito lidé: Čáp, Jesťa, Alda, Jerry a já. Cestou jsem přibrali ještě Seznama. Naším cílem byl jakýsi tunel, lezlo se tam z ulice Pekařské. V tunelu byly koleje a prý byl kdysi vybudován jako průzkumný tunel, protože tudy měla jezdit tramvaj.

Šli jsme po Pekařské k Mendláku, přičemž Jestřáb skočil pro Seznama, který tu bydlel. Mezi dvěma domy na Pekařské byla mezera, prošli jsme jí na volné prostranství. To končilo svahem, kde byla snad kůlna nebo něco takového. Bylo už šero a nebylo to moc rozeznatelné. Kdosi oddělat jakousi desku, která byla o kůlnu opřená a za ní se ukázal vstup.

Velmi mě překvapilo, že když jsem prolezla dovnitř, nestála jsem v malé kůlně, ale na začátku dlouhého tunelu. Jeho středem se táhly koleje, asi dva metry ide mě byla i výhybka. Jinak na zemi ležela spousta krámů a odpadků. Kousek dál bylo třeba cosi, co vypadalo jako kovový sud. Na zemi stálo docela dost vody a jelikož jsem neměla baterku, kterou bych si posvítila pod nohy, bylo to docela zajímavé.

Tunel vedl rovně, vůbec se nezatáčel. Odbočovaly z něj asi tři chodby, všechny na pravé straně. Odbočky byly vemi krátké, na jejich koncích vždy byly dvě místnosti. Vypadaly trochu jako klubovny - hlavně ta první, když jsme ještě netušili, že i ostatní jsou stejné. Byl tam vždy uprostřed takový kvádr (jakoby stůl) a na stěnách desky (jakoby nástěnky).

Místy (jednou v hlavním tunelu a jednou v odbočce) byla cesta zasypaná. Ale projít šlo v pohodě, hromady byly jen na krajích.

Minuly jsme tedy asi tři odbočky a stanuli na konci tunelu. Bylo tu pár nápisů od lidí, co se sem taky dostali. Ležela tu třeba láhev se vzkazem, nepodařilo se nám ho ale vytáhnout Čáp napsal taky zprávu a všichni jsme se pod ní podepsali. potom jsme ji ukryli do díry ve skále.

Pomalu jsme se vraceli zpět. U jedné z odboček jsme se vyfotili. Já jsem fotila s bleskem, Čáp nez blesku a myslím, že právě ty jeho fotky byly lepší.

Tramvajová štola Tramvajová štola Tramvajová štola
Krápníky. Zpráva s podpisy. Společná fotka.

Jinak, další cesta proběhla bez sebemenšího problému, nikoho jsme nepotkali, nikdo nás snad neviděl. Až tramvaji jsem zjistila takovou malou závadu, a tou byly moje kalhoty. Měla jsem je až po kolena zacákané bahnem ...

Na začátku prosince se ještě ve štole odehrávala jedna část dlouhodobé hry Dvou divochů s názvem Sběrači pokladů, u čehož jsem mohla být přítomna. Kluci hledali pouze na svitu svíček v tunelu různobarevné kamínky představují různé kovy a právě jejich barva rozhodovala, o jaký kov se jedná (ve světle svíčky těžko na první pohled poznatelné). Doufám, že tato hra zanechala v klucích aspoň nějaký dojem, protože později z klubu odešli...

Aktuální stav štoly (z 16. prosince 2010):
http://kawi.rajce.idnes.cz/Tramvajova_stola_po_letech_16._prosince_2010

Články z internetu

http://agartha.cz/html/pruzkumy/brno/tramvajovka/index.php
- pěkný popis štoly na stránkách Agarthy
http://www.agartha.cz/html/pruzkumy/brno/tramvajka/index.php
- obshahuje i skeny novinových článků
http://kafelanka.wz.cz/mista/trstola.php
- jiná stránka zabývající se tramvajovkou
http://www.denik.cz/z_domova/tramvaje-pod-zemi-myslenka-stale-preziva20091019.html
- Deník.cz: Tramvaje pod zemí: myšlenka v Brně stále přežívá