Pátrání a hledání tajemna

Stínadla! Tajupná, nebezpečná čtvrt, do které se teď už zase po několik týdnů neodvážil ani jeden chlapec z Druhé strany. Čtvrť propletená křivolakými uličkami s nesčetnými schůdky a zábradlíčky, uličkami škrábajícími se vzhůru do kopců a zase řítícími se jako do hlubiny, plná průchodů s nezbádanými tajemnými zákoutími a záhadnými dvorečky za zdmi domů.

Jaroslav Foglar, Stínadla se bouří

Stínadla... Kdo někdy zaslechl či četl v příbězích Rychlých šípů něco o tomto záhadném koutě města, jistě ho alespoň na chvíli přepadla touha odhalit jeho tajemství ukrytá v šeru uliček a hlubinách věků...

Nikdo vám nepoví, zda existovala skutečně taková Stínadla jako ve foglarovkách nebo jim podobná. Záleží jen na tom, zda v jejich existenci budete věřit či ne. Pak možná na svých pátráních zjistíte věci, které se až znepokojivě shodují z informacemi z knížek. Anebo ještě mnohem víc... Myslím si, že právě to pátrání a hledání, ne samotný výsledek, je nejdůležitější. Dnes, v době internetu, často stačí jen naklepat pár písmenek do Googlu a hned se dozvíme, co potřebujeme. Naštěstí však stále zůstávají věkteré věci, které neví ani Google, a po nich nezbývá než pátrat, skládat si dohromady drobné úlomky mozaiky. A zažívat ten pocit mrazení po zádech, když se toulám ve večeních uličkách starého města či s baterkou v ruce sestupuji do černé tmy podzemí...

Ale nejsou to jenom Stínadla, starobylá města a křivolaké uličky. Svým tajemnem dýchají také třeba zříceniny hradů opředené pověsti o pokladech, zarostlé pozůstatky lidské činnosti v přírodě jako zrušené železniční tratě či opuštěné lomy. Veliké kouzlo mají také památky ryze industriální, staré továrny. Když se v jejich rozbitých sklech zrcadlí poslední paprsky zapadajícího slunce a prázdnými halami vítr prohání podzimní listí, v té chvíli si svou atmosférou nezadají se samotnými Stínadly.

O některých z těchto míst, kde můžeme nalézt kousek tajemna či dávno zapomenuté historie, bych se chtěla zmínit v pár článcích na této stránce.