Zatopené lomy: Zlínský kraj

Lom je povrchový důl, který slouží k získávání stavebního materiálu nebo těžbě nerostných surovin. Materiál, který je z lomů získáván, může být velmi rozličný co do svého druhu. Může se jednat například o štěrk, který slouží jako výplňový materiál ve stavebnictví, nebo se zde může těžit třeba kvalitní kámen pro dekorativní účely.

Co je to lom asi všichni tušíme. Co se však s lomem stane, když v něm skončí těžba? Mnohé jsou zasypány nebo přeměny ve skládky, někdy se však lom ovládne příroda a stává se tak jedinečnou součástí krajiny. A když má ještě na dně jezírko s křišťálovou vodou, dostává toto místo romantický nádech, jako žádné jiné v okolí...

Pokud víš o nějakém zatopeném lomu, který tu chybí, či máš připomínku, zážitek, poznatek nebo fotku související s jakýmkoli lomem a chceš se o toto podělit se mnou a ostatními čtenáři těchto stránek, neváhej a napiš mi to Vzkazů či na mail (odkaz je tamtéž). Předem díky!

Hlavní město Praha (9), Středočeský kraj (42), Plzeňský kraj (11), Jihočeský kraj (9), Karlovarský kraj (4), Pardubický kraj (4), Liberecký kraj (5), Královéhradecký kraj (3), Ústecký kraj (9), Vysočina (11), Jihomoravský kraj (12), Olomoucký kraj (11), Moravskoslezský kraj (6), Zlínský kraj (2), Všechny kraje (138)


Jezera u Ostrožské Nové Vsi

Obec, okres, kraj: Ostrožská Nová Ves, Uherské Hradiště, Zlínský kraj
Odkaz na mapu: prohlédnout na Mapy.cz
Těžená surovina: písek nebo štěrkopísek

Rozlehlé nádrže u Ostrožské Nové Vsi.

Autor textu: Kawi


Kurovický lom

Obec, okres, kraj: Kurovice, Kroměříž, Zlínský kraj
Odkaz na mapu: prohlédnout na Mapy.cz
Těžená surovina: kámen

Romantické koupání v bývalém vápencovém lomu naleznete 1,5 km západně od obce Kurovice na Kroměřížsku. Lokalita je vyhlášena přírodní památkou s ohroženými druhy obojživelníků a plazů. Dlouho zde platil zákaz koupání, poté však lom přešel do soukromého vlastnictví a majiteli se zde povedlo prosadit možnost koupání, břehy jsou vybavené lavičkami a odpadkovými koši. Lom je za poplatek přístupný od dubna do října v návštěvních hodinách, mimo ně je hlídaný.

Autor textu: Kawi


Stránka: 1