Zatopené lomy: Pardubický kraj

Lom je povrchový důl, který slouží k získávání stavebního materiálu nebo těžbě nerostných surovin. Materiál, který je z lomů získáván, může být velmi rozličný co do svého druhu. Může se jednat například o štěrk, který slouží jako výplňový materiál ve stavebnictví, nebo se zde může těžit třeba kvalitní kámen pro dekorativní účely.

Co je to lom asi všichni tušíme. Co se však s lomem stane, když v něm skončí těžba? Mnohé jsou zasypány nebo přeměny ve skládky, někdy se však lom ovládne příroda a stává se tak jedinečnou součástí krajiny. A když má ještě na dně jezírko s křišťálovou vodou, dostává toto místo romantický nádech, jako žádné jiné v okolí...

Pokud víš o nějakém zatopeném lomu, který tu chybí, či máš připomínku, zážitek, poznatek nebo fotku související s jakýmkoli lomem a chceš se o toto podělit se mnou a ostatními čtenáři těchto stránek, neváhej a napiš mi to Vzkazů či na mail (odkaz je tamtéž). Předem díky!

Hlavní město Praha (9), Středočeský kraj (42), Plzeňský kraj (11), Jihočeský kraj (9), Karlovarský kraj (4), Pardubický kraj (4), Liberecký kraj (5), Královéhradecký kraj (3), Ústecký kraj (9), Vysočina (11), Jihomoravský kraj (12), Olomoucký kraj (11), Moravskoslezský kraj (6), Zlínský kraj (2), Všechny kraje (138)


Jezera Oplatil a Hrádek

Obec, okres, kraj: Staré Ždánice, Pardubice, Pardubický kraj
Odkaz na mapu: prohlédnout na Mapy.cz
Těžená surovina: písek nebo štěropísek

U Hrádku, na půli cesty mezi Hradcem Králové a Pardubicemi, najdete jedno z nejlepších míst ke koupání v regionu. Jde o několik jezer bývalé pískovny, nazývaných Oplatil a Hrádek. Jezera nabízí velmi čistou vodu a úzké pláže oddělené zelení. Velmi oblíbená jsou i mezi nudisty a naturisty.

Autor fotografií: Přebral, autor textu: Kawi


Království zatopených lomů

Obec, okres, kraj: Skuteč, Chrudim, Pardubický kraj
Odkaz na mapu: prohlédnout na Mapy.cz
Těžená surovina: kámen (žula)

Přibližně v lichoběžníku mezi Miřeticemi, Hlinskem, Vrbatovým Kostelcem a Skutčí se nachází rozsáhlejší oblast přímo přecpaná zatopenými lomy. Jejich počet i koncentrace je jistě největší u nás. Leštinka, Zvěřinov, Kaňon, Ekhardtka, Srní, další a další bezejmenné, jistě jich jsou přes tři desítky. Některé se pyšní nádherným koupáním, jiné mají pro sebe potápěči či soukromý majitel. Část z nich je na dohled vesnice a hojně navštěvována, další ukryté v lesích jen pro vyvolené... Ale co bych tu vykládala, vyprav se tam a uvidíš sám!

Autor fotografií: Přebral, autor textu: Kawi


Pískovna u Mělic

Obec, okres, kraj: Mělice, Pardubice, Pardubický kraj
Odkaz na mapu: prohlédnout na Mapy.cz
Těžená surovina: písek nebo štěropísek

Mělická pískovna u Přelouče se dělí na dvě jezera – západní Malý písník a východní Velký písník. Obě patří k oblíbeným rekreačním lokalitám, břeh Velkého písníku je z velké části zaplněn kempy, najdou se tu i stánky s občerstvením a další zázemí. Potápěči zde oceňují členité dno.

Autor fotografií: Přebral, autor textu: Přebral


Opatovický písník

Obec, okres, kraj: Opatovice na Labem, Pardubice, Pardubický kraj
Odkaz na mapu: prohlédnout na Mapy.cz
Těžená surovina: písek nebo štěropísek

Zatopená pískovna u Opatovic patří k oblíbeným nudistickým a naturistickým lokalitám a není proto divu, že na jejích březích vyrostl jednoduchý rekreační areál s placeným parkovištěm. Nejsnáze je dostupný od železniční zastávky s poetickým názvem Pohřebačka.

Autor fotografií: Přebral, autor textu: Přebral


Stránka: 1