Zatopené lomy: Moravskoslezský kraj

Lom je povrchový důl, který slouží k získávání stavebního materiálu nebo těžbě nerostných surovin. Materiál, který je z lomů získáván, může být velmi rozličný co do svého druhu. Může se jednat například o štěrk, který slouží jako výplňový materiál ve stavebnictví, nebo se zde může těžit třeba kvalitní kámen pro dekorativní účely.

Co je to lom asi všichni tušíme. Co se však s lomem stane, když v něm skončí těžba? Mnohé jsou zasypány nebo přeměny ve skládky, někdy se však lom ovládne příroda a stává se tak jedinečnou součástí krajiny. A když má ještě na dně jezírko s křišťálovou vodou, dostává toto místo romantický nádech, jako žádné jiné v okolí...

Pokud víš o nějakém zatopeném lomu, který tu chybí, či máš připomínku, zážitek, poznatek nebo fotku související s jakýmkoli lomem a chceš se o toto podělit se mnou a ostatními čtenáři těchto stránek, neváhej a napiš mi to Vzkazů či na mail (odkaz je tamtéž). Předem díky!

Hlavní město Praha (9), Středočeský kraj (42), Plzeňský kraj (11), Jihočeský kraj (9), Karlovarský kraj (4), Pardubický kraj (4), Liberecký kraj (5), Královéhradecký kraj (3), Ústecký kraj (9), Vysočina (11), Jihomoravský kraj (12), Olomoucký kraj (11), Moravskoslezský kraj (6), Zlínský kraj (2), Všechny kraje (138)


Vrbická štěrkovna

Obec, okres, kraj: část obce Vrbice, Bohumín, Karviná, Moravskoslezský kraj
Odkaz na mapu: prohlédnout na Mapy.cz
Těžená surovina: písek nebo štěrkopísek

Pískovna u Vrbic je jednou z největších umělých vodních ploch sousedících s Odrou na okraji Ostravy. Jde o významné hnízdiště ptáků, ale i oblíbenou volně přístupnou rekreační plochu a rybářský revír. V její západní části se nachází poloostrov spojený s „pevninou“ úzkou šíjí. Vrbické štěrkovně se říká také Polášek.

Autor fotografií: Přebral, autor textu: Přebral


Lom nad Žlutým květem

Obec, okres, kraj: Čermná ve Slezsku, Opava, Moravskoslezský kraj
Odkaz na mapu: prohlédnout na Mapy.cz
Těžená surovina: kámen (břidlice)

Malý lom na pokrývačskou břidlici leží v poli nad areálem břidlicových dolů nazývaným Žlutý květ. Ke koupání se nehodí, voda je zde dosti zelená. Na Žlutém květu byla nedávno obnovena těžba.

Autor fotografií: Kawi, autor textu: Přebral


Stříbrné jezero

Obec, okres, kraj: Opava, Opava, Moravskoslezský kraj
Odkaz na mapu: prohlédnout na Mapy.cz
Těžená surovina: sádrovec

V místech dnešního Stříbrného jezera alias Sádráku byl přinejmenším od roku 1849 hornicky dobýván sádrovec. V roce 1956 se přešlo na povrchovou těžbu, do jámy ale neustále pronikaly vody řeky Opavy, až se v roce 1964 během jednoho měsíce celý lom zatopil. Místo je opředeno mnoha pověstmi o obřích vírech, pažravých sumcích a utopených bagristech, ani děsuplné historky ale nebrání lidem z Opavy a okolí chodit sem za koupáním.

Autor fotografií: Waki (1), Fredy (2, 3), autor textu: Přebral


Jakartovické lomy

Obec, okres, kraj: Jakartovice, Opava, Moravskoslezský kraj
Odkaz na mapu: prohlédnout na Mapy.cz
Těžená surovina: kámen (břidlice)

Západně a severozápadně od Jakartovic naleznete hned několik zatopených lomů, uspořádaných v linii za sebou. Pět se jich nachází v chatové oblasti (některé jsou přístupné), dvě jezírka leží asi 1 km na severovýchod v Koňském dole a poslední pak ještě 200 m severovýchodně od nich.

Autor fotografií: Přebral, autor textu: Kawi


Lom Šifr

Obec, okres, kraj: Svobodné Heřmanice, Opava, Moravskoslezský kraj
Odkaz na mapu: prohlédnout na Mapy.cz
Těžená surovina: kámen (břidlice)

Název lomu Šifru je odvozen od německého slova „die Schiefer“ – břidlice, přesněji od pokrývačských břidlic, které se zde dobývaly. Těžba už skončila, zůstalo po ní ale hluboké, přibližně 500 metrů dlouhé jezero. To se stalo jako oblíbeným místem využívaným k přírodnímu koupání, tak i populární potápěčskou lokalitou. Velká část lomových stěn je poměrně strmá, pozvolný vstup do vody se ale dá najít na severním konci. Menší pěšinky vedoucí k vodě jsou také při jižní straně lomu a východním břehu. Za jistou zajímavost lze označit sousední opuštěné nádraží Svobodné Heřmanice, od kterého dosud vedou koleje dál směrem k Jakartovicím. Trať pokračovala i na druhou stranu do Horního Benešova, byla ale snesena kvůli poddolování.

Autor fotografií: Přebral, autor textu: Přebral


Břidlicové lomy u Břidličné

Obec, okres, kraj: Břidličná, Bruntál, Moravskoslezský kraj
Odkaz na mapu: prohlédnout na Mapy.cz
Těžená surovina: břidlice

Jihovýchodně od Břidličné se nachází několik drobnějších lomů, překvapivě na břidlici. A pokud v jejich okolí hledáme pečlivě, nalezneme i pěkná místa pro táboření sevřená příkrými svahy.

Autor fotografií: Trinity, autor textu: Kawi


Stránka: 1