Zatopené lomy: Královéhradecký kraj

Lom je povrchový důl, který slouží k získávání stavebního materiálu nebo těžbě nerostných surovin. Materiál, který je z lomů získáván, může být velmi rozličný co do svého druhu. Může se jednat například o štěrk, který slouží jako výplňový materiál ve stavebnictví, nebo se zde může těžit třeba kvalitní kámen pro dekorativní účely.

Co je to lom asi všichni tušíme. Co se však s lomem stane, když v něm skončí těžba? Mnohé jsou zasypány nebo přeměny ve skládky, někdy se však lom ovládne příroda a stává se tak jedinečnou součástí krajiny. A když má ještě na dně jezírko s křišťálovou vodou, dostává toto místo romantický nádech, jako žádné jiné v okolí...

Pokud víš o nějakém zatopeném lomu, který tu chybí, či máš připomínku, zážitek, poznatek nebo fotku související s jakýmkoli lomem a chceš se o toto podělit se mnou a ostatními čtenáři těchto stránek, neváhej a napiš mi to Vzkazů či na mail (odkaz je tamtéž). Předem díky!

Hlavní město Praha (9), Středočeský kraj (42), Plzeňský kraj (11), Jihočeský kraj (9), Karlovarský kraj (4), Pardubický kraj (4), Liberecký kraj (5), Královéhradecký kraj (3), Ústecký kraj (9), Vysočina (11), Jihomoravský kraj (12), Olomoucký kraj (11), Moravskoslezský kraj (6), Zlínský kraj (2), Všechny kraje (138)


Lom U Devíti křížů (Krákorka)

Obec, okres, kraj: část obce Devět křížů, Červený Kostelec, Náchod, Královéhradecký kraj
Odkaz na mapu: prohlédnout na Mapy.cz
Těžená surovina: kámen (pískovec)

Lom v deskovitých bílých pískovcích triasového stáří u Červeného Kostelce, zvaný U Devíti Křížů nebo také Krákorka. V lomu stále probíhá těžba a mělce zatopený je jen východní okraj dna. Je ovšem svým způsobem romantický díky ruční těžbě pískovce pro účely zahradních dlažeb a drobných staveb a obkladů. Lom je zajímavý také nálezy stop dinosaurů.

Autor fotografií: Radek Mikuláš, autor textu: Radek Mikuláš


Lom nad Slavným

Obec, okres, kraj: část obce Slavný, Suchý Důl, Náchod, Královéhradecký kraj
Odkaz na mapu: prohlédnout na Mapy.cz
Těžená surovina: kámen

Malý lůmek s jezírkem o průměru jen kolem 20 m se nachází v blízkosti Broumovských stěn, u parkoviště na východním kraji obce Slavný. Využívaný je zejména rybáři.

Autor fotografií: Kawi, autor textu: Kawi


Pískovna v Adršpachu

Obec, okres, kraj: Adršpach, Náchod, Královéhradecký kraj
Odkaz na mapu: prohlédnout na Mapy.cz
Těžená surovina: písek nebo štěrkopísek

Pískovna na okraji skalního města.

Autor fotografií: Kawi, autor textu: Kawi


Stránka: 1