Zatopené lomy: Jihomoravský kraj

Lom je povrchový důl, který slouží k získávání stavebního materiálu nebo těžbě nerostných surovin. Materiál, který je z lomů získáván, může být velmi rozličný co do svého druhu. Může se jednat například o štěrk, který slouží jako výplňový materiál ve stavebnictví, nebo se zde může těžit třeba kvalitní kámen pro dekorativní účely.

Co je to lom asi všichni tušíme. Co se však s lomem stane, když v něm skončí těžba? Mnohé jsou zasypány nebo přeměny ve skládky, někdy se však lom ovládne příroda a stává se tak jedinečnou součástí krajiny. A když má ještě na dně jezírko s křišťálovou vodou, dostává toto místo romantický nádech, jako žádné jiné v okolí...

Pokud víš o nějakém zatopeném lomu, který tu chybí, či máš připomínku, zážitek, poznatek nebo fotku související s jakýmkoli lomem a chceš se o toto podělit se mnou a ostatními čtenáři těchto stránek, neváhej a napiš mi to Vzkazů či na mail (odkaz je tamtéž). Předem díky!

Hlavní město Praha (9), Středočeský kraj (42), Plzeňský kraj (11), Jihočeský kraj (9), Karlovarský kraj (4), Pardubický kraj (4), Liberecký kraj (5), Královéhradecký kraj (3), Ústecký kraj (9), Vysočina (11), Jihomoravský kraj (12), Olomoucký kraj (11), Moravskoslezský kraj (6), Zlínský kraj (2), Všechny kraje (138)


Blanenský lom

Obec, okres, kraj: Blansko, Blansko, Jihomoravský kraj
Odkaz na mapu: prohlédnout na Mapy.cz
Těžená surovina: kámen

Přímo z okénka vlaku při cestě z Brna do Prahy můžete spatřit rozlehlou hladinu jezera v bývalém lomu, nacházejícího se kousek od blanenského nádraží. Koupání v něm bývá považováno za jedno z nejlepších v okolí a v letních měsících sem zavítají tisíce lidí. Oblíbený je i mezi sportovními potápěči, kteří se tu mohou ponořit do hloubky až 18 m (průměrná hloubka se pohybuje kolem 9 m). Oficiálně se však do lomu vstupovat nesmí, mnoho let se uvažuje o jeho oplocení, vybudování areálu se zázemím pro potápěče nebo oficiálního přírodního koupaliště. Zatím však nic z toho realizováno nebylo, jedním z problémů je i složitější přístup k lomu (nejkratší, byť ne jediná, cesta vede přímo přes koleje) i samotná blízkost železniční trati – pro nedostatek volného prostoru u vody se mnozí sluní na kolejích občasně používané vlečky a jen kousek za jejich zády sviští rychlíky po hlavní trati.

Autor fotografií: Kawi, autor textu: Kawi


Lom Seč u Rudic

Obec, okres, kraj: Rudice, Blansko, Jihomoravský kraj
Odkaz na mapu: prohlédnout na Mapy.cz
Těžená surovina: kaolin

Viděli jste někdy fialový písek? A červený nebo oranžový? Všechny tyto odstíny, včetně obyčejnější žluté a bílé, je možné spatřit v bývalém kaolínovém lomu ukrytém v lesích na jihozápadním okraji obce Rudice v Moravském krasu. Jeho sypké svahy hrají skutečně všemi barvami a mnohé inspirují k vytváření rozličných mandal a dalších pestrých obrazců z barevných písků na dně lomu. Mimo ně je tu také několik jezírek s kaolínem zabarvenou, jinak však čistou vodou. V největším z nich se lze i koupat, ostatní jsou vhodná spíše pro milovníky bahenních lázní.

Autor fotografií: Kawi, autor textu: Kawi


Stránka: 1 2