Zatopené lomy: Jihomoravský kraj

Lom je povrchový důl, který slouží k získávání stavebního materiálu nebo těžbě nerostných surovin. Materiál, který je z lomů získáván, může být velmi rozličný co do svého druhu. Může se jednat například o štěrk, který slouží jako výplňový materiál ve stavebnictví, nebo se zde může těžit třeba kvalitní kámen pro dekorativní účely.

Co je to lom asi všichni tušíme. Co se však s lomem stane, když v něm skončí těžba? Mnohé jsou zasypány nebo přeměny ve skládky, někdy se však lom ovládne příroda a stává se tak jedinečnou součástí krajiny. A když má ještě na dně jezírko s křišťálovou vodou, dostává toto místo romantický nádech, jako žádné jiné v okolí...

Pokud víš o nějakém zatopeném lomu, který tu chybí, či máš připomínku, zážitek, poznatek nebo fotku související s jakýmkoli lomem a chceš se o toto podělit se mnou a ostatními čtenáři těchto stránek, neváhej a napiš mi to Vzkazů či na mail (odkaz je tamtéž). Předem díky!

Hlavní město Praha (9), Středočeský kraj (42), Plzeňský kraj (11), Jihočeský kraj (9), Karlovarský kraj (4), Pardubický kraj (4), Liberecký kraj (5), Královéhradecký kraj (3), Ústecký kraj (9), Vysočina (11), Jihomoravský kraj (12), Olomoucký kraj (11), Moravskoslezský kraj (6), Zlínský kraj (2), Všechny kraje (138)


Kaolinové lomy u Únanova

Obec, okres, kraj: Únanov, Znojmo, Jihomoravský kraj
Odkaz na mapu: prohlédnout na Mapy.cz
Těžená surovina: kaolin

Několik zatopených lůmků mezi Únanovem a Znojmem, v části areálu ještě probíhá těžba, jedno z jezírek je chráneno jako přírodní památka Kaolinka.

Autor fotografií: Přebral, autor textu: Kawi


Přírodní koupaliště U Libuše

Obec, okres, kraj: Luleč, Vyškov, Jihomoravský kraj
Odkaz na mapu: prohlédnout na Mapy.cz
Těžená surovina: kámen

V lomu U Libuše v Lulči těžil až do roku 1935 kámen nájemce ing. Jaroslav Jáchymek. Poté, co ale dělníci narazili na silný pramen, který během tří dnů jejich pracoviště z velké části zatopil, bylo dobývání ukončeno a v roce 1939 zde Sokol vybudoval koupaliště. Ke koupání sloužil lom i za války, kdy byla činnost Sokola pozastavena, a po ní, poslední velká rekonstrukce proběhla roku 2001.

Autor fotografií: Waki (1, 2), Přebral (3), autor textu: Přebral


Lom u Drysic

Obec, okres, kraj: Drysice, Vyškov, Jihomoravský kraj
Odkaz na mapu: prohlédnout na Mapy.cz
Těžená surovina: kámen

Zatopený kamenolom poblíž silnice z Drysic do Želče je oblíbeným filmovým místem. Využit byl v pohádkách Za humny je drak (1982) a Strašidla z vikýře (1987), filmu Sejít z cesty (2012) a seriálech Spadla z oblakov (1978) a Četnické humoresky (zde má roli poněkud strašidelnou – z jeho vodních hlubin se vynoří tělo hledané ženy). V současnosti je lom v majetku obce Drysice a v nájmu potápěčského klubu Krab z Prostějova, přístup do něj je volný. Z poloviny ho lemují až 18 m vysoké strmé stěny, ve zbývajících částech lomu se dá pohodlně přijít až k vodní hladině.

Autor fotografií: Ondřej Valeš, autor textu: Kawi


Lom u Hostěradic

Obec, okres, kraj: Hostěradice, Znojmo, Jihomoravský kraj
Odkaz na mapu: prohlédnout na Mapy.cz
Těžená surovina: kámen

Bývalý jámový lom východně od Hostěradic na Znojemsku se pyšní velkým jezerem, které se v něm po ukončení těžby vytvořilo – na délku má přes 230 m, široké je kolem 100 m, hloubka dosahuje až 13 m. V nájmu ho mají potápěči ze znojemského klubu Manta, oblíbený je i mezi rybáři a v létě také plavci ze širokého okolí. Nejpohodlnější vstup do lomu je z jihozápadní strany, kudy vede původní příjezdová cesta do areálu.

Autor fotografií: Přebral (1, 2), Kawi (3), autor textu: Kawi


Lom U Mariánského mlýna

Obec, okres, kraj: Mikulov, Břeclav, Jihomoravský kraj
Odkaz na mapu: prohlédnout na Mapy.cz
Těžená surovina: kámen (vápenec)

Zatopený vápencový lom na Janičově vrchu poblíž Svatého kopečku v Mikulově (nazývaný též U Mariánského mlýna) je oblíbeným místem pro milovníky přírodního koupání. Bývá označován za nejlepší koupání na Pálavě a přirovnáván ke skalnatým chorvatským plážím. A skutečně oprávněně – voda je tu průzračně čistá, pláže kamenité, několik metrů se zvolna svažující a pak vystřídané větší hloubkou, dosahující až kolem 10 m. Na břehu bývá v letních měsících otevřený stánek s občerstvením. Těžba zde skončila teprve v roce 2004, ale příroda si lom rychle vzala zpátky – již deset po posledního hřmotu těžebních strojů byl vyhlášen přírodní památkou. Ve stěnách lomu si také můžete všimnout různých zkamenělin. Koupání je zde zatím povoleno (na vlastní nebezpečí), ale jelikož vysoká návštěvnost lomu škodí, je možné, že budou v budoucnu zavedena nějaká omezující opatření. Rybaření je v lomu dnes již zakázáno, ale v roce 2011 se proslavil zde chycenou jihoamerickou piraňou, vypuštěnou do lomových vod zřejmě nezodpovědným chovatelem. Pokud byste sem vyrazili, chovejte se prosím co nejvíce ohleduplně, ať toto krásné místo vydrží volně přístupné co nejdéle.

Autor fotografií: Kawi, autor textu: Kawi


Růženin lom na Hádech

Obec, okres, kraj: Brno, Brno-město, Jihomoravský kraj
Odkaz na mapu: prohlédnout na Mapy.cz
Těžená surovina: kámen (vápenec)

V části vápencového Růženina lomu na Hádech se utvořila malá jezírka, která se i přes zákaz koupání stala oblíbenými zejména mezi brněnskými nudisty a naturisty. Zákaz tu ale má své opodstatnění – jde o přírodní rezervaci a vysoká návštěvnost znamená mimo jiné také hodně odpadků a narušování života chráněných druhů živočichů a rostlin, které u zdejšího krasového pramene našly útočiště. Jezírka je nicméně vidět z okolních vyhlídek i bez překonávání plotu. Kolem vede také naučná stezka, která se věnuje historii kopce i jeho jednotlivým zajímavostem.

Autor fotografií: Waki (1), Kawi (2, 3), autor textu: Přebral


Lom na Hartlově skále

Obec, okres, kraj: Luleč, Vyškov, Jihomoravský kraj
Odkaz na mapu: prohlédnout na Mapy.cz
Těžená surovina: kámen

Hartlovka je menší zatopený lom pojmenovaný po svém původním majiteli, ing. Hartlovi. Nachází se na okraji chatové oblasti u Lulče a kromě koupání slouží i rybářům. Jde ale o soukromý pozemek a je nutné respektovat případné pokyny majitele – psi se zde například smějí koupat jen na určeném místě.

Autor fotografií: Přebral, autor textu: Přebral


Maršovské jezírko

Obec, okres, kraj: Maršov, Brno-venkov, Jihomoravský kraj
Odkaz na mapu: prohlédnout na Mapy.cz
Těžená surovina: kaolin

Maršovské jezírko je pozůstatkem po těžbě kaolinu, nalezeno zde byla i trocha hnědého uhlí. Pracovalo se tu od roku 1908 do třicátých let 20. století, kdy se dobývání přestalo vyplácet kvůli hospodářské krizi a problémům s prosakováním spodní vody. V údolí Maršovského potoka je dodnes k vidění zbytek štoly, která ji měla odvádět. Vytěžený materiál se vozil do Veverské Bítýšky lanovkou. Jezírko má strmější a spíše zarostlé břehy, k vodě se ale dá sejít. Bývá zakalená od kaolinu, ale obecně celkem čistá.

Autor fotografií: Kawi, autor textu: Přebral


Lom na Helišově skále v Šošůvce

Obec, okres, kraj: Šošůvka, Blansko, Jihomoravský kraj
Odkaz na mapu: prohlédnout na Mapy.cz
Těžená surovina: kámen

Zatopený lom na západním okraji Šošůvky v Moravském krasu je díky své čisté vodě vhodný ke koupání a ocení ho především ti, kteří ke koupání nepotřebují plně vybavené koupaliště, ale raději ocení klid a přírodní krasy – nenajdete tu občerstvení nebo toalety, k lomu jsou pouze přistaveny koše na odpad. Svojí rozlohou a hloubkou kolem 8 m patří spíše k těm mělčím a menším. Vstupy do vody jsou trochu strmější a lomové plošiny nenabízí v horkých letních dnech mnoho stínu, chladivá voda v jezírku však tyto nedostatky jistě vynahradí. Při návštěvě určitě nezapomeňte vystoupat na 613 m vysokou Helišovu skálu nad lomem – odkud je hezký výhled nejen na lom samotný, ale i do širokého okolí.

Autor fotografií: Kawi, autor textu: Kawi


Mašovický lom

Obec, okres, kraj: Mašovice, Znojmo, Jihomoravský kraj
Odkaz na mapu: prohlédnout na Mapy.cz
Těžená surovina: kámen (žula)

V jámovém lomu u Mašovic se za 1. republiky těžila žula na štěrk a stavební kámen. Dnes je díky osvícenému majiteli volně přístupný, a to i ke koupání, od návštěvníků se ale o to víc očekává slušné chování a schopnost nezanechat nepořádek. Svahy jsou poměrně strmé, využívané často ke skokům ze skal, k vodě se dá ale pohodlně sestoupit po cestě na jihozápadní straně lomu.

Autor fotografií: Kawi, autor textu: Přebral


Stránka: 1 2