Zatopené lomy: Jihočeský kraj

Lom je povrchový důl, který slouží k získávání stavebního materiálu nebo těžbě nerostných surovin. Materiál, který je z lomů získáván, může být velmi rozličný co do svého druhu. Může se jednat například o štěrk, který slouží jako výplňový materiál ve stavebnictví, nebo se zde může těžit třeba kvalitní kámen pro dekorativní účely.

Co je to lom asi všichni tušíme. Co se však s lomem stane, když v něm skončí těžba? Mnohé jsou zasypány nebo přeměny ve skládky, někdy se však lom ovládne příroda a stává se tak jedinečnou součástí krajiny. A když má ještě na dně jezírko s křišťálovou vodou, dostává toto místo romantický nádech, jako žádné jiné v okolí...

Pokud víš o nějakém zatopeném lomu, který tu chybí, či máš připomínku, zážitek, poznatek nebo fotku související s jakýmkoli lomem a chceš se o toto podělit se mnou a ostatními čtenáři těchto stránek, neváhej a napiš mi to Vzkazů či na mail (odkaz je tamtéž). Předem díky!

Hlavní město Praha (9), Středočeský kraj (42), Plzeňský kraj (11), Jihočeský kraj (9), Karlovarský kraj (4), Pardubický kraj (4), Liberecký kraj (5), Královéhradecký kraj (3), Ústecký kraj (9), Vysočina (11), Jihomoravský kraj (12), Olomoucký kraj (11), Moravskoslezský kraj (6), Zlínský kraj (2), Všechny kraje (138)


Pískovny Tušť

Obec, okres, kraj: část obce Tušť, Suchdol nad Lužnicí, Jindřichův Hradec, Jihočeský kraj
Odkaz na mapu: prohlédnout na Mapy.cz
Těžená surovina: písek
Zatím jen položka v databázi, bez podrobností.


Kamenolom Slapy

Obec, okres, kraj: část obce Hnojná Lhotka, Slapy, Tábor, Jihočeský kraj
Odkaz na mapu: prohlédnout na Mapy.cz
Těžená surovina:

Stav: Dosud nevytvořen popisek.

Fotogalerie z lomu: na rajčeti a na Facebooku

Autor fotografií: Přebral, autor textu: Kawi


Lom U kyzu

Obec, okres, kraj: část obce Zadov, Stachy, Prachatice, Jihočeský kraj
Odkaz na mapu: prohlédnout na Mapy.cz
Těžená surovina: křemen

Lom se nachází při žluté značce spojující Churáňov s červenou trasou u vrchu Výšky. Těžíval se tu křemen pro nedalekou sklárnu a současný název vznikl mylným překladem německého „Kiesgrube“ (Štěrková jáma).

Autor fotografií: Přebral, autor textu: Přebral


Lom U Obrázku

Obec, okres, kraj: Písek, Písek, Jihočeský kraj
Odkaz na mapu: prohlédnout na Mapy.cz
Těžená surovina: pegmatit

Lom se nachází 250 m jihovýchodně od chaty V Živci, 2,5 km východně od Písku. Byl otevřen na podzim roku 1883 a těžba zde skončila roku 1897. Krátce byla znovuobnovena v letech 1925 - 1927. Lom má rozměry 30 x 25 m a hloubku 26 m, přičemž je asi z poloviny zatopen vodou. Pegmatitová žíla, v níž byl lom založen, má čočkovitý tvar s protažením směru 120/30 SV a mocnost až 15 m. Pegmatit je značně diferencovaný se silnou albitovou metasomatózou. Těženy byly rozsáhlé partie blokového pegmatitu s růženínem a živci. Z lomu je známo přes 35 nerostných druhů.

Autor fotografií: Kawi (1, 3), Žralok (2), autor textu: lokality.geology.cz


Lomy pod Mehelníkem

Obec, okres, kraj: část obce Klucké Mlaky, Kluky, Písek, Jihočeský kraj
Odkaz na mapu: prohlédnout na Mapy.cz
Těžená surovina: žula

V okolí vrcholu Velkého Mehelníku (632m n. m.) bylo založeno několik drobnějších lomů během dřívější těžby žilných žul. Na východním svahu Malého Mehelníku (588m n. m.) nalezneme 2 větší opuštěné lomy při lesní silnici z Písku do Mlak, ve kterých se žilná žula lámala ve větším měřítku. Lomy byly založeny v polovině 19. století. Vytěžená žula byla využívána pro výrobu obrubníků, kvádrů, schodů či velkých dlažebních kostek. Roku 1942 jí bylo využito také při stavbě Nového mostu přes řeku Otavu v Písku.

Autor fotografií: Žralok (1), Kawi (2 - 3), autor textu: www.piseckehory.ic.cz


Veselské pískovny

Obec, okres, kraj: Vlkov, Tábor, Jihočeský kraj
Odkaz na mapu: prohlédnout na Mapy.cz
Těžená surovina: písek nebo štěropísek

Jižně od Veselí nad Lužnicí leží při obou stranách řeky skupina bývalých pískoven. Nejblíže k městu se na pravém břehu Lužnice nachází v dvojjezero zvané Veselí, které je úzkou šíjí u stánku s občerstvením odděleno od jižnější Vlkovské pískovny. Další dvě vodní plochy položené již na levém břehu Lužnice, nesou název sousední vsi - říká se jim Horusice (větší) a Horusice I (menší). Štěrkopísky zde byly těženy v letech 1952 až 1986, zejména během stavby jaderné elektrárny Temelín. Všechny zatopené pískovny, ale zejména ta vlkovská, jsou oblíbenými místy ke koupání a v létě je možné na jejich březích potkat mnoho nudistů (ti mají vyhrazenu zejména část jezera Horusice) i „textiláků“.

Autor fotografií: Přebral, autor textu: Přebral


Lom Skalice

Obec, okres, kraj: část obce Skalice, Štěpánovice, České Budějovice, Jihočeský kraj
Odkaz na mapu: prohlédnout na Mapy.cz
Těžená surovina: syenit

Skalice je osada na půl cesty mezi Štěpánovicemi a Vlkovicemi. Je to jen pár baráků, ale mají všude kolem šutráky syenitu, který se ve místním lomu těžil. Zdejší syenit byl kvalitní a vyvážel se do daleka, těžba skončila v éře naší krásné nové republiky (ale hlavně, že máme svobodu slova, no nic). Jsou to vlastně dva lomy spojené úzkým mělkým „kanálem“, který je stejně jako oba zatopený. Je to tam docela zajímavý, divoký, zarostlý... Jo, a ve Skalici se narodil Rudolf Jelínek, co zpíval v Národním...

Autor textu: Jiggi


Lom na Dunajovické hoře

Obec, okres, kraj: Dunajovice, Jindřichův Hradec, Jihočeský kraj
Odkaz na mapu: prohlédnout na Mapy.cz
Těžená surovina: kámen

Dunajovická hora má 504 m n.m., ale velké převýšení oproti okolní rovině. Lomů je tu několik. Těžba tu byla minimálně v 16. století, protože zdejší kámen a kvalitní hlína jsou dnes v hrázi Světa, Koclířova, možná i gigantického Rožmberku a taky se z kamene vystavěl dvůr Dvorce u Třeboně. Jeden z místních lomů je i zatopený - je tam čistá voda na koupání a rybaření. V té vodě je starý betonový „domeček“, asi patřil k výbavě lomu. Když jsem tam byl, voda byla asi o dvacet čísel pod normálem, byl vidět i vchod dovnitř, ale byl tam průduch jen malej, i když to není daleko od břehu, navíc je tam určitě děsná hloubka. Hora a její okolí byla svědkem natáčení Svateb pana Voka. Je tam i studánka s léčivým pramenem a kaple sv. Kříže. Ta vznikla podle pověsti poté, co místní sedlák provedl loupežnou vraždu na francouzském důstojníkovi a jeho průvodci. Potom vznikla i písnička „V Dunajicích je nouze, zabili tam Francouze...“ Sedlák pak postavil tuhle kapličku jako pokání. Potom roku 1885 vznikla na hoře křížová cesta a bývaly tu (a ještě jsou) poutě na sv. Ducha. Jinak je u lomu pár chat...

Autor fotografií: internet, autor textu: Jiggi


Cep, Cep I a Cep II – suchdolské pískovny

Obec, okres, kraj: Suchdol nad Lužnicí, Jindřichův Hradec, Jihočeský kraj
Odkaz na mapu: prohlédnout na Mapy.cz
Těžená surovina: písek nebo štěropísek

Na sever od Suchdola, po obou stranách silnice a železniční trati, si můžete povšimnout další trojice pískoven. Někdy se jim říká Majdalena podle sousední obce, zažitější je ale označení Cep. Oficiálně přístupné nejsou, protože se zde místy ještě těží, ale lidé se zde hojně koupou načerno. Jezera jsou oblíbená zejména mezi nudisty, kteří zde mají větší soukromí. Nejvíc roztěžená je v současnosti západní pískovna Cep II, nejvíce přírodní charakter s ostrůvkem má Cep I ležící hned na okraji Suchdola. Svahy těchto pískoven jsou strmější, než v blízké Tušti a nejsou zde žádné velké pláže. Při severním okraji největšího z cepských jezer stojí také stánek s občerstvením, který je ale určen především vodákům splouvajícím Lužnici.

Autor fotografií: Kawi, autor textu: Kawi


Stránka: 1