Zatopené lomy

Lom je povrchový důl, který slouží k získávání stavebního materiálu nebo těžbě nerostných surovin. Materiál, který je z lomů získáván, může být velmi rozličný co do svého druhu. Může se jednat například o štěrk, který slouží jako výplňový materiál ve stavebnictví, nebo se zde může těžit třeba kvalitní kámen pro dekorativní účely.

Co je to lom asi všichni tušíme. Co se však s lomem stane, když v něm skončí těžba? Mnohé jsou zasypány nebo přeměny ve skládky, někdy se však lom ovládne příroda a stává se tak jedinečnou součástí krajiny. A když má ještě na dně jezírko s křišťálovou vodou, dostává toto místo romantický nádech, jako žádné jiné v okolí...

Pokud víš o nějakém zatopeném lomu, který tu chybí, či máš připomínku, zážitek, poznatek nebo fotku související s jakýmkoli lomem a chceš se o toto podělit se mnou a ostatními čtenáři těchto stránek, neváhej a napiš mi to Vzkazů či na mail (odkaz je tamtéž). Předem díky!

Hlavní město Praha (9), Středočeský kraj (42), Plzeňský kraj (11), Jihočeský kraj (9), Karlovarský kraj (4), Pardubický kraj (4), Liberecký kraj (5), Královéhradecký kraj (3), Ústecký kraj (9), Vysočina (11), Jihomoravský kraj (12), Olomoucký kraj (11), Moravskoslezský kraj (6), Zlínský kraj (2), Všechny kraje (138)


Vrbická štěrkovna

Obec, okres, kraj: část obce Vrbice, Bohumín, Karviná, Moravskoslezský kraj
Odkaz na mapu: prohlédnout na Mapy.cz
Těžená surovina: písek nebo štěrkopísek

Pískovna u Vrbic je jednou z největších umělých vodních ploch sousedících s Odrou na okraji Ostravy. Jde o významné hnízdiště ptáků, ale i oblíbenou volně přístupnou rekreační plochu a rybářský revír. V její západní části se nachází poloostrov spojený s „pevninou“ úzkou šíjí. Vrbické štěrkovně se říká také Polášek.

Autor fotografií: Přebral, autor textu: Přebral


Lom u Drysic

Obec, okres, kraj: Drysice, Vyškov, Jihomoravský kraj
Odkaz na mapu: prohlédnout na Mapy.cz
Těžená surovina: kámen

Zatopený kamenolom poblíž silnice z Drysic do Želče je oblíbeným filmovým místem. Využit byl v pohádkách Za humny je drak (1982) a Strašidla z vikýře (1987), filmu Sejít z cesty (2012) a seriálech Spadla z oblakov (1978) a Četnické humoresky (zde má roli poněkud strašidelnou – z jeho vodních hlubin se vynoří tělo hledané ženy). V současnosti je lom v majetku obce Drysice a v nájmu potápěčského klubu Krab z Prostějova, přístup do něj je volný. Z poloviny ho lemují až 18 m vysoké strmé stěny, ve zbývajících částech lomu se dá pohodlně přijít až k vodní hladině.

Autor fotografií: Ondřej Valeš, autor textu: Kawi


Pískovcové lůmky u Mrákav

Obec, okres, kraj: lokalita Mrákavy, Kamenné Žehrovice, Kladno, Středočeský kraj
Odkaz na mapu: prohlédnout na Mapy.cz
Těžená surovina: pískovec

Dva zatopené lůmky poblíž hájovny Mrákavy.

Autor fotografií: Přebral, autor textu: Kawi


Jezero Most

Obec, okres, kraj: Most, Most, Ústecký kraj
Odkaz na mapu: prohlédnout na Mapy.cz
Těžená surovina: hnědé uhlí

Zničení historického města Mostu bylo jednou z největších ran, které v souvislosti s těžbou uhlí zasáhly Podkrušnohoří. O tom, že starobylé ulice musí ustoupit povrchovému velkolomu rozhodla vláda v letech 1963-1964, s vlastními demolicemi a výstavbou nového Mostu o kus jižněji se začalo hned v roce 1965. Z původní lokace bylo přesunuto několik památek, především děkanský kostel Nanebevzetí Panny Marie, a pak už se do krajiny na dalších víc jak 30 let zakouslla rozšiřující se jáma povrchového dolu Ležáky. Těžba skončila v roce 1999 a roku 2002 bylo definitivně rozhodnuto o tom, že zbytková jáma bude zaplavena a na místě vznikne nové jezero, které bude sloužit především k rekreačním účelům. Zpočátku se plnilo jen dešťovou vodou, původní úvahy o napouštění z řeky Bíliny se nedočkaly realizace pro její celkově špatnou kvalitu vody. Nakonec byla v roce 2008 voda přivedena z Ohře a bývalý velkolom se začal rychle zatápět. V současnosti už je tato hlavní fáze napouštění dokončena, vstup do vody je ale zatím pod pokutou zakázán, dokud nedojde k úpravě břehů a přípravě rekreačního zázemí - dokončení prací je plánováno na rok 2019. Celková plocha jezera by měla dosáhnout 309 hektarů, maximální hloubka by měla být až 75 metrů.

Autor fotografií: Přebral, autor textu: Přebral


Malá a Velká Kopa

Obec, okres, kraj: Ovčáry, Mělník, Středočeský kraj
Odkaz na mapu: prohlédnout na Mapy.cz
Těžená surovina: písek nebo štěrkopísek

Pod jmény Malá a Velká Kopa se skrývají dvě těsně sousedící zatopené pískovny nedaleko Ovčár. Zatímco větší a jižnější z obou vodních ploch už je zcela obrostlá zelení a obklopená rekreačními staveními, u severnější se ještě písek těží. Jezera slouží především potřebám rybářů, jsou zde soukromé revíry určené k lovu kaprů, jeseterů a sumců. Toto využití je přednostní a koupání zde proto bývá omezeno.

Autor fotografií: Přebral, autor textu: Přebral


Pískovna Baraba

Obec, okres, kraj: část obce Vliněves, Dolní Beřkovice, Mělník, Středočeský kraj
Odkaz na mapu: prohlédnout na Mapy.cz
Těžená surovina: písek nebo štěrkopísek

Pískovna Baraba nedaleko Vliněvsi nese jméno bývalé stavební firmy, která byla zase pojmenována podle italských dělníků proslulých budováním různých dopravních staveb. Jde o soustavu propojených jezer s proměnlivou kvalitou vody, oblíbených zejména mezi rybáři a nudisty. Na místě byly při těžbě odkryty stopy několika fází pravěkého osídlení včetně pohřebiště únětické kultury.

Autor fotografií: Přebral, autor textu: Přebral


Hliniště ve Šterboholích

Obec, okres, kraj: Jahodnice, Praha, Hlavní město Praha
Odkaz na mapu: prohlédnout na Mapy.cz
Těžená surovina: hlína

Šedé jíly na výrobu cihel se ve Štěrboholích těžily od roku 1930. Počátkem 40. let 20. století cihelna patřila panu Václavu Urbanovi z Prahy, pracovalo zde 45–50 dělníků, z toho 5 ve hliništi. Jáma, která je dnes zatopená a vytváří protáhlé jezero o délce 200 m a šířce 30 m, vznikla až o něco později – na mapách z 50. let je vidět její zárodek. Dnes je velká část starého hliniště zavezena a zrekultivována, okolí jezera je zarostlé stromy a trním. Svojí severovýchodní stranou přiléhá z areálu cihelny, z ostatních stran je volně přístupné.

Autor fotografií: Kawi, autor textu: Kawi


Lom u Otovic

Obec, okres, kraj: Otovice, Karlovy Vary, Karlovarský kraj
Odkaz na mapu: prohlédnout na Mapy.cz
Těžená surovina: písek
Zatím jen položka v databázi, bez podrobností.


Lomy Žernovka

Obec, okres, kraj: část obce Žernovka, Mukařov, Praha-východ, Středočeský kraj
Odkaz na mapu: prohlédnout na Mapy.cz
Těžená surovina:
Zatím jen položka v databázi, bez podrobností.


Košutecké jezírko

Obec, okres, kraj: lokalita Košutka, Plzeň, Plzeň-město, Plzeňský kraj
Odkaz na mapu: prohlédnout na Mapy.cz
Těžená surovina: kámen (pískovec)

V Plzni na Košutce byl v letech 1935 až 1937 přeměněn bývalý pískovcový lom na park. Projekt měl i sociální rozměr – pracovali zde především nezaměstnaní lidé postižení hospodářskou krizí. Během druhé světové války, poté, co začala stoupat hladina, se místo stalo i oblíbeným přírodním koupalištěm. Kvalita vody je zde ale dnes proměnlivá.

Autor textu: Přebral


Stránka: 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14