Zatopené lomy

Lom je povrchový důl, který slouží k získávání stavebního materiálu nebo těžbě nerostných surovin. Materiál, který je z lomů získáván, může být velmi rozličný co do svého druhu. Může se jednat například o štěrk, který slouží jako výplňový materiál ve stavebnictví, nebo se zde může těžit třeba kvalitní kámen pro dekorativní účely.

Co je to lom asi všichni tušíme. Co se však s lomem stane, když v něm skončí těžba? Mnohé jsou zasypány nebo přeměny ve skládky, někdy se však lom ovládne příroda a stává se tak jedinečnou součástí krajiny. A když má ještě na dně jezírko s křišťálovou vodou, dostává toto místo romantický nádech, jako žádné jiné v okolí...

Pokud víš o nějakém zatopeném lomu, který tu chybí, či máš připomínku, zážitek, poznatek nebo fotku související s jakýmkoli lomem a chceš se o toto podělit se mnou a ostatními čtenáři těchto stránek, neváhej a napiš mi to Vzkazů či na mail (odkaz je tamtéž). Předem díky!

Hlavní město Praha (9), Středočeský kraj (42), Plzeňský kraj (11), Jihočeský kraj (9), Karlovarský kraj (4), Pardubický kraj (4), Liberecký kraj (5), Královéhradecký kraj (3), Ústecký kraj (9), Vysočina (11), Jihomoravský kraj (12), Olomoucký kraj (11), Moravskoslezský kraj (6), Zlínský kraj (2), Všechny kraje (138)


Lom na Hartlově skále

Obec, okres, kraj: Luleč, Vyškov, Jihomoravský kraj
Odkaz na mapu: prohlédnout na Mapy.cz
Těžená surovina: kámen

Hartlovka je menší zatopený lom pojmenovaný po svém původním majiteli, ing. Hartlovi. Nachází se na okraji chatové oblasti u Lulče a kromě koupání slouží i rybářům. Jde ale o soukromý pozemek a je nutné respektovat případné pokyny majitele – psi se zde například smějí koupat jen na určeném místě.

Autor fotografií: Přebral, autor textu: Přebral


Maršovské jezírko

Obec, okres, kraj: Maršov, Brno-venkov, Jihomoravský kraj
Odkaz na mapu: prohlédnout na Mapy.cz
Těžená surovina: kaolin

Maršovské jezírko je pozůstatkem po těžbě kaolinu, nalezeno zde byla i trocha hnědého uhlí. Pracovalo se tu od roku 1908 do třicátých let 20. století, kdy se dobývání přestalo vyplácet kvůli hospodářské krizi a problémům s prosakováním spodní vody. V údolí Maršovského potoka je dodnes k vidění zbytek štoly, která ji měla odvádět. Vytěžený materiál se vozil do Veverské Bítýšky lanovkou. Jezírko má strmější a spíše zarostlé břehy, k vodě se ale dá sejít. Bývá zakalená od kaolinu, ale obecně celkem čistá.

Autor fotografií: Kawi, autor textu: Přebral


Lom v Baldovci

Obec, okres, kraj: část obce Baldovec, Rozstání, Prostějov, Olomoucký kraj
Odkaz na mapu: prohlédnout na Mapy.cz
Těžená surovina: kámen (droba)

Mimo velkého činného kamenolomu severozápadně od Baldovce se na jižním okraji obce nachází i menší zatopený lom. Umístěn je na svahu Kněží hory a od autobusové zastávky Rozstání, Baldovec, lom k němu vede cesta, přehrazená velkými kameny, aby do lomu nezajížděla auta. Mimo prostoru v okolí příjezdové cesty jsou jeho stěny velmi strmé. Koupání je zde povoleno na vlastní nebezpečí, psům je vstup do vody zapovězen. Maximální hloubka lomového jezera je kolem 7 m, viditelnost ve vodě je velmi malá – i tak ale bývá občas využíván potápěči.

Autor fotografií: Kawi, autor textu: Kawi


Lom na Helišově skále v Šošůvce

Obec, okres, kraj: Šošůvka, Blansko, Jihomoravský kraj
Odkaz na mapu: prohlédnout na Mapy.cz
Těžená surovina: kámen

Zatopený lom na západním okraji Šošůvky v Moravském krasu je díky své čisté vodě vhodný ke koupání a ocení ho především ti, kteří ke koupání nepotřebují plně vybavené koupaliště, ale raději ocení klid a přírodní krasy – nenajdete tu občerstvení nebo toalety, k lomu jsou pouze přistaveny koše na odpad. Svojí rozlohou a hloubkou kolem 8 m patří spíše k těm mělčím a menším. Vstupy do vody jsou trochu strmější a lomové plošiny nenabízí v horkých letních dnech mnoho stínu, chladivá voda v jezírku však tyto nedostatky jistě vynahradí. Při návštěvě určitě nezapomeňte vystoupat na 613 m vysokou Helišovu skálu nad lomem – odkud je hezký výhled nejen na lom samotný, ale i do širokého okolí.

Autor fotografií: Kawi, autor textu: Kawi


Lom Homolák

Obec, okres, kraj: Vinařice, Beroun, Středočeský kraj
Odkaz na mapu: prohlédnout na Mapy.cz
Těžená surovina: vápenec

Lom Homolák byl otevřen v roce 1918 a během dvacátého století postupně rostl a spojoval se s menšími okolními lůmky. V 1. polovině 20. století patřil Škodovým závodům, které využívaly zdejší vápenec zejména pro vlastní potřebu, ale dodávaly ho také ostatním firmám na Plzeňsku, zvláště chemičkám a keramickým podnikům. Dnes spadá pod Velkolom Čertovy schody, ale už se zde netěží - areál je oplocen a postupně zavážen. Zavážka zakryla už i část lomového jezera a krátkou štolu, přesto jde ale pořád o pěkné místo. Nejlepší přístup je sem po zelené značce z Vinařic, přímo u lomu stojí rozcestník, který nese jeho jméno. Odvážlivci, kteří prolezou plot a jdou se koupat můžou riskovat pokutu nebo vykradení auta, zejména ve dnech, kdy je v létě u lomu rušno.

Autor fotografií: Přebral, autor textu: Přebral


Čímické jezírko

Obec, okres, kraj: Žichovice, Klatovy, Plzeňský kraj
Odkaz na mapu: prohlédnout na Mapy.cz
Těžená surovina: kámen (vápenec)

Bývalý vápencový lom zvaný Čímické jezírko patřil původně vápenické firmě Klement a po roce 1989 byl navrácen potomkům jejích dřívějších vlastníků. Koupání zde není oficiálně povoleno, majitel lomu vcelku pochopitelně netoleruje především hlučné mejdany, táboření, řádění různých trapičů nízkých kubatur a jiné podobné činnosti. V rámci výletu sem ale nahlédnout jde. Lom býval oblíbený mezi trampy, kteří se sem jezdívali koupat a pořádat potlachy, říkávalo se mu Bílý kaňon.

Autor fotografií: Přebral, autor textu: Přebral


Lom v Kamenné Lhotě

Obec, okres, kraj: Kamenná Lhota, Havlíčkův Brod, Vysočina
Odkaz na mapu: prohlédnout na Mapy.cz
Těžená surovina: kámen

Lom na východním okraji Kamenné Lhoty je nepřístupný, nachází se na oploceném pozemku s nově vystavěným rodinným domem.

Autor textu: Kawi


Mašovický lom

Obec, okres, kraj: Mašovice, Znojmo, Jihomoravský kraj
Odkaz na mapu: prohlédnout na Mapy.cz
Těžená surovina: kámen (žula)

V jámovém lomu u Mašovic se za 1. republiky těžila žula na štěrk a stavební kámen. Dnes je díky osvícenému majiteli volně přístupný, a to i ke koupání, od návštěvníků se ale o to víc očekává slušné chování a schopnost nezanechat nepořádek. Svahy jsou poměrně strmé, využívané často ke skokům ze skal, k vodě se dá ale pohodlně sestoupit po cestě na jihozápadní straně lomu.

Autor fotografií: Kawi, autor textu: Přebral


Kurovický lom

Obec, okres, kraj: Kurovice, Kroměříž, Zlínský kraj
Odkaz na mapu: prohlédnout na Mapy.cz
Těžená surovina: kámen

Romantické koupání v bývalém vápencovém lomu naleznete 1,5 km západně od obce Kurovice na Kroměřížsku. Lokalita je vyhlášena přírodní památkou s ohroženými druhy obojživelníků a plazů. Dlouho zde platil zákaz koupání, poté však lom přešel do soukromého vlastnictví a majiteli se zde povedlo prosadit možnost koupání, břehy jsou vybavené lavičkami a odpadkovými koši. Lom je za poplatek přístupný od dubna do října v návštěvních hodinách, mimo ně je hlídaný.

Autor textu: Kawi


Lom Výkleky

Obec, okres, kraj: Výkleky, Přerov, Olomoucký kraj
Odkaz na mapu: prohlédnout na Mapy.cz
Těžená surovina: kámen (droba)

Zatopený kamenolom ve Výklekách tvoří součást rozsáhlejšího pásma lomů, které slouží k dobývání kvalitních drob. V okolí se sice ještě těží, koupání a potápění je ale zde již povoleno. Jezero má hloubku až sedm metrů a bývá příjemně čisté, v létě tu ale někdy bývá až příliš mnoho lidí a z toho vzniká i nepořádek. Nahoře nad lomem je velké parkoviště, v sezóně tu stává i stánek s občerstvením, vstup do lomu a do vody jsou ale na vlastní nebezpečí a táboření zde není povoleno.

Autor fotografií: Přebral, autor textu: Přebral


Stránka: 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14