Zatopené lomy

Lom je povrchový důl, který slouží k získávání stavebního materiálu nebo těžbě nerostných surovin. Materiál, který je z lomů získáván, může být velmi rozličný co do svého druhu. Může se jednat například o štěrk, který slouží jako výplňový materiál ve stavebnictví, nebo se zde může těžit třeba kvalitní kámen pro dekorativní účely.

Co je to lom asi všichni tušíme. Co se však s lomem stane, když v něm skončí těžba? Mnohé jsou zasypány nebo přeměny ve skládky, někdy se však lom ovládne příroda a stává se tak jedinečnou součástí krajiny. A když má ještě na dně jezírko s křišťálovou vodou, dostává toto místo romantický nádech, jako žádné jiné v okolí...

Pokud víš o nějakém zatopeném lomu, který tu chybí, či máš připomínku, zážitek, poznatek nebo fotku související s jakýmkoli lomem a chceš se o toto podělit se mnou a ostatními čtenáři těchto stránek, neváhej a napiš mi to Vzkazů či na mail (odkaz je tamtéž). Předem díky!

Hlavní město Praha (9), Středočeský kraj (42), Plzeňský kraj (11), Jihočeský kraj (9), Karlovarský kraj (4), Pardubický kraj (4), Liberecký kraj (5), Královéhradecký kraj (3), Ústecký kraj (9), Vysočina (11), Jihomoravský kraj (12), Olomoucký kraj (11), Moravskoslezský kraj (6), Zlínský kraj (2), Všechny kraje (138)


Lom Velká Stráž

Obec, okres, kraj: Vrbčany, Kolín, Středočeský kraj
Odkaz na mapu: prohlédnout na Mapy.cz
Těžená surovina:

Stav: Dosud nevytvořen popisek.

Autor fotografií: Kawi, autor textu: Kawi


Jezero Konětopy

Obec, okres, kraj: Konětopy, Praha-východ, Středočeský kraj
Odkaz na mapu: prohlédnout na Mapy.cz
Těžená surovina: písek nebo štěropísek

Konětopské jezero je bývalou pískovnou. Člení se na dvě vodní plochy oddělené úzkou šíjí, koupajícím se návštěvníkům slouží pŕedevším ta větší. V létě se zde platí vstupné a jsou zde k dispozici parkoviště a občerstvení, mimo hlavní turistickou sezónu, kdy po březích posedávají jen rybáři, je ale možné navštívit jej zdarma.

Autor fotografií: Přebral, autor textu: Přebral


Rusalčí jezírko u Bedlna

Obec, okres, kraj: část obce Bedlno, Jesenice, Rakovník, Středočeský kraj
Odkaz na mapu: prohlédnout na Mapy.cz
Těžená surovina: žula

Zatopený žulový lom v lese přibližně kilometr jihozápadně od Bedlna si již několikrát zahrál ve filmu – spatřit jste ho mohli ve snímcích Radúz a Mahulena, Rusalka nebo v pohádce Nesmrtelná teta. Těžba zde probíhala od konce 19. do první poloviny 20. století. Po jejím ukončení se zatopil a díky své čisté vodě v létě bývá oblíbeným místem ke koupání, po březích občas vysedávají rybáři, a byť je hluboký jen kolem 4 m, někdy ho využijí i potápěči. Nejlepší přístup je o silnice z Chotěšova do Bedlna, po lesní cestě, která vás zavede na jižní okraj lomu. Zde lze pohodlně sestoupit k vodě, zatímco na protější severní straně se vypíná 12 m vysoká skála.

Autor fotografií: Kawi (1, 2), Elvíra (3), autor textu: Kawi


Lom Na Holé

Obec, okres, kraj: Krsy, Plzeň-sever, Plzeňský kraj
Odkaz na mapu: prohlédnout na Mapy.cz
Těžená surovina: kámen (čedič)

Čedičový jámový lom s jezírkem na dně se nachází severovýchodně od Krs, nedaleko samoty Na Holé, v blízkosti silnice do Trhomného. Kámen z lomu byl využíván jako silniční štěrk a drť. Těžba zde probíhala v prvních čtyřech desetiletích 20. století, po jejím ukončení se lom zatopil. Voda v lomu je čistá a lze ji využít ke koupání. Mezi koupacími lomy však patří spíše k těm menším – délka jezera se pohybuje kolem 70 m, šířka je 50 m.

Autor fotografií: Petr, autor textu: Kawi


Čenkovský lom

Obec, okres, kraj: část obce Čenkov, Třešť, Jihlava, Vysočina
Odkaz na mapu: prohlédnout na Mapy.cz
Těžená surovina:

Krásný zatopený lom, oblíbený mezi plavci i rybáři, se nachází nedaleko Třeště, při západním okraji silnice z Růžené do Čenkova. Pokud sem zavítáte za koupáním, nejlepší přístup k vodě je právě od této silnice, lze využít buď malou kamenitou pláž, nebo skalky ke skokům – hloubka v lomu dosahuje přibližně 10 metrů. Místo je čistě přírodní, nenaleznete zde žádné služby ani občerstvení, pouze jsou zde rozmístěny odpadkové koše.

Autor fotografií: Kawi, autor textu: Kawi


Lom U Mariánského mlýna

Obec, okres, kraj: Mikulov, Břeclav, Jihomoravský kraj
Odkaz na mapu: prohlédnout na Mapy.cz
Těžená surovina: kámen (vápenec)

Zatopený vápencový lom na Janičově vrchu poblíž Svatého kopečku v Mikulově (nazývaný též U Mariánského mlýna) je oblíbeným místem pro milovníky přírodního koupání. Bývá označován za nejlepší koupání na Pálavě a přirovnáván ke skalnatým chorvatským plážím. A skutečně oprávněně – voda je tu průzračně čistá, pláže kamenité, několik metrů se zvolna svažující a pak vystřídané větší hloubkou, dosahující až kolem 10 m. Na břehu bývá v letních měsících otevřený stánek s občerstvením. Těžba zde skončila teprve v roce 2004, ale příroda si lom rychle vzala zpátky – již deset po posledního hřmotu těžebních strojů byl vyhlášen přírodní památkou. Ve stěnách lomu si také můžete všimnout různých zkamenělin. Koupání je zde zatím povoleno (na vlastní nebezpečí), ale jelikož vysoká návštěvnost lomu škodí, je možné, že budou v budoucnu zavedena nějaká omezující opatření. Rybaření je v lomu dnes již zakázáno, ale v roce 2011 se proslavil zde chycenou jihoamerickou piraňou, vypuštěnou do lomových vod zřejmě nezodpovědným chovatelem. Pokud byste sem vyrazili, chovejte se prosím co nejvíce ohleduplně, ať toto krásné místo vydrží volně přístupné co nejdéle.

Autor fotografií: Kawi, autor textu: Kawi


Růženin lom na Hádech

Obec, okres, kraj: Brno, Brno-město, Jihomoravský kraj
Odkaz na mapu: prohlédnout na Mapy.cz
Těžená surovina: kámen (vápenec)

V části vápencového Růženina lomu na Hádech se utvořila malá jezírka, která se i přes zákaz koupání stala oblíbenými zejména mezi brněnskými nudisty a naturisty. Zákaz tu ale má své opodstatnění – jde o přírodní rezervaci a vysoká návštěvnost znamená mimo jiné také hodně odpadků a narušování života chráněných druhů živočichů a rostlin, které u zdejšího krasového pramene našly útočiště. Jezírka je nicméně vidět z okolních vyhlídek i bez překonávání plotu. Kolem vede také naučná stezka, která se věnuje historii kopce i jeho jednotlivým zajímavostem.

Autor fotografií: Waki (1), Kawi (2, 3), autor textu: Přebral


Lom v Dolní Rožínce

Obec, okres, kraj: Dolní Rožínka, Žďár nad Sázavou, Vysočina
Odkaz na mapu: prohlédnout na Mapy.cz
Těžená surovina:

Zatopený vápencový lom na severním okraji Dolní Rožínky pochází z 2. poloviny 20. století. Má poměrně mírné břehy a v létě je hodně využívaný ke koupání. Jeho charakteristickým rysem je poloostrov, který dělí jezero na hlubší a mělčí část.

Autor fotografií: Přebral, autor textu: Přebral


Lom v Horní Cerekvi

Obec, okres, kraj: Horní Cerekev, Pelhřimov, Vysočina
Odkaz na mapu: prohlédnout na Mapy.cz
Těžená surovina:

Zatopený lom nedaleko vlakového nádraží v Horní Cerekvi je velmi oblíbený jako místo ke koupání. Nabízí totiž jedno z nejčistších přírodních vod na Vysočině. O lom se s plavci dělí také potápěči, kteří mají na severní straně svoji boudu a molo. Nejpohodlnější přístup k vodě s travnatou pláží je právě na opačné, jižní, straně, kde je, aby zabránilo střetům, potápění zakázáno. Dno se od pláže zvolna svažuje, ale postupně klesá do hloubky až 22 m (průměrná hloubka se pohybuje kolem 13 m). Díky tomu je tu voda studená a osvěžující i v horkých dnech. Na pláži také bývá v létě otevřen stánek s občerstvením a přistaveny mobilní toalety. Po obvodu celého lomu jsou také rozmístěny lavičky a odpadkové koše, které pomáhají udržet čistotu a krásu tohoto romantického místa.

Autor fotografií: Kawi, autor textu: Kawi


Lom u Borku

Obec, okres, kraj: Borek, Havlíčkův Brod, Vysočina
Odkaz na mapu: prohlédnout na Mapy.cz
Těžená surovina: hadec

Bývalý lom u Borku, kde se těžíval serpentinit pro výrobu štěrku, je oblíbený především mezi potápěči. Na dně se dokonce nachází několik pozoruhodných dekorací zpestřujících sportovní ponory, jako jsou například atrapa ponorky nebo autobus Ikarus. Koupat se zde lze, strmé stěny ale dovolují sestup k vodě jen na několika místech. S lomem sousedí přírodní památka Borecká skalka sloužící k ochraně kapradiny sleziníku hadcového.

Autor fotografií: Přebral, autor textu: Přebral


Stránka: 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14