Zápisy z akcí aneb Kronika různých událostí


Různá kratší i delší povídání z vandrů, toulek, ohňů, městských her, víkendovek, koncertů - prostě všeho možného, co jsem zažila. Většinou jsem texty sepsala pro někoho do časopisu, na web - jen málokdy na mě ona akce udělala tak silný dojem (neznamená to, že by ostatní byly špatné, jen jsem hodně líná), že jsem měla potřebu to sepsat jen sama pro sebe a vyvěsit na web. Také se občas najdou akce, které jsou výborné a nezapomenutelné, ale z různých důvodů o nich není radno na internet psát. Takže budiž tohle zcela náhodná směska různých zápisů vytvořených za různými účely, uspořádaná hezky pospolu na jedné stránce.

Mimo větší zápisy je zde možno nalézt i kraťoučká povídání (někdy je tvoří i jen dvě věty) ze všech akcí od konce února 2010 do konce října 2011. Pak jsem se na to vykašlala a spíš už jen psala podobná povídání k fotkám na rajčeti. No, a pak jsem se i vykašlala na dávání všech fotek na rajče a vyvěsím tam jen pár náhodných aleb do roka, jak se mi zrovna zachce. Ale třeba to jednou napravím. :-)


15. trampská lesní brigáda na Roverkách

V pořadí patnáctá lesní brigáda, pořádaná osadou Roverských patriotů, se uskutečnila poslední dubnový víkend na Roverkách. Koná se dvakrát do roka, v dubnu a v září, a vždy je na programu oprava a budování pro návštěvníky skal užitečných věcí – U křížku pod Vlhoštěm se v sobotu dopoledne sešlo 32 trampek a trampů...ať už studánek, posezení u nich či schodů na turistických trasách.

Srazy byly tentokrát dva – jeden tradiční u křížku na rozcestí pod Vlhoštěm v sobotu v deset dopoledne, druhý pod starým dubem nedaleko Dřevčic o hodinu později.

To souviselo s tím, že hlavním plánem pro letošní jarní brigádu bylo pokračování v obnově starého úseku Husí cesty z rozcestí U Martinské stěny do Dřevčic. Kdysi to byla významná cesta spojující Úštěk a Doksy, ale postupem času svoji důležitost ztrácela, až zarostla tak, že nebyla v terénu skoro Kolem cesty je postupně vysazována alej ovocných stromů různých starých odrůdpatrná (a její název byl přenesen na cestu vedoucí do Pavliček). Již v rámci minulých brigád byl úsek částečně prosekán, vyčištěn a osázen 18 stromky (postupně jich tu bude vysázeno kolem 60), které budou tvořit alej kolem cesty v místech, kde cesta vede přes pole.

V rámci této brigády byla prořezána a upravena poslední zbývající část trasy – v lese v okolí starého skalního zářezu. Samotný zářez byl rovněž vyčištěn – po odstranění hlíny a listí se objevily rýhy od kol vozů, které cestou kdysi projížděly a dokládají její minulé slavnější časy. Rovněž byly zality již vysázené stromky, polní úsek vysbírán od kamení a upraveno okolí mohutného dubu u cesty (výhledově se plánuje, že pod ním bude lavička) a obecního kříže u Dřevčic.

Mezitím další party opravovaly schody, zábradlí a protierozní zábrany pod a na Vlhošti a další zase procházely celé Roverky po turistických trasách a významnějších cestách a do pytlů sbíraly odpadky. Byl prosekán a vyčištěn úsek cesty vedoucí lesem v okolí starého úvozuDo jedné z těchto skupin jsem patřila i já a musím říct, že těch sedm let, co se během brigád uklízí, je znát – odpadků je od roku stále méně, nové tolik nepřibývají a Roverky jsou stále čistší.

Po práci se většina pracovníků sešla v hospodě v Dřevčicích, kde se hrálo, jedlo, pilo, zpívalo a dobře bavilo. Hospoda byla plná k prasknutí a ani venku na zahrádce si nebylo pomalu kam sednout.

Jak se pak blížila tma, skupinky trampů se postupně zvedali a mizeli různými směry na svá oblíbená místa ve skalách. A večer je mohl hřát nejen oheň, ale i dobrý pocit, že pro Roverky a jejich návštěvníky něco přínosného udělali.

Fotogalerie z brigády:

Naděje: http://nadejep.rajce.idnes.cz/15_04_24_06_RP_brigada