Kluby a jejich typy

...tak Mirek Dušín s Červenáčkem jdou
a Jindra Hojer s Jarkou Metelkou,
za nima Rychlonožka s Bublinou,
naší krásnou chlapeckou krajinou...


V rámci SPJF působí skupiny dětí - kluby, které vyvíjí různorodou činnost (pořádají schůzky, akce, výlety, něco vyrábí, po něčem pátrají, mohou se účastnit dlouhodobé hry... Kluby píšou přibližně jednou za měsíc hlášení do štábu klubů, na které jim odpovídá osoba, která má má dotyčný typ klubu na starosti, takzvaný stovkař.

Co jsou kluby?

Klub tvoří 3 - 8 kluků nebo holek (nebo i kluků a holek dohromady).
Klub je dobrá parta kamarádů, kteří drží pohromadě ať se děje co se děje.
Členové klubu spolu podnikají různé akce, baví se, hrajou, tvoří, pátrají, zkoumají, "blbnou", táboří, tančí - prostě dělají všechno co je baví...
Kluby mohou jezdit na klubovní srazy - akce pořádané pro ně v různých místech republiky.
Kluby si navzájem vyměňují nápady, náměty k činnosti, oblíbené hry atd.
Kluby mohou mezi sebou soutěžit (třeba v dlouhodobé hře)

Jak se přihlásit?

- přes stránky iKlubovny (odkaz "přihláška" v horní části stránky)
- na stránkách dlouhodobky (odkaz "registrace" na horní liště)
- písemně na adresu: SPJF, Bobří stopou, P. O. Box 245, 658 45, Brno

Typy klubů, stopaři a oddíly

KBS - Klub Bobří stopy
Takový klub se hodí pro čtenáře foglarovek, zálesáky a milovníky přírody. Jeho členové mají rádi dobrodružství, daleké kraje, táboření v divočině, průzkumné výpravy, různé hry. Jsou velice podnikaví - stále vymýšlejí zajímavé akce a činnosti pro svůj klub.

BT - Bratrstvo talismanu
Členové klubu mají rádi tajemství a doslova ho vyhledávají a odhalují ve svém okolí. Jsou to také čtenáři dobrodružných, fantasy nebo scifi knížek případně i diváci takto zaměřených filmů. Pátrají v ruinách starých hradů,v lesích nebo v tajemných městských čtvrtích.

AT - Akční tým
Akční tým je parta pro správné kluky a holky, kteří se jen tak před něčím nezastaví. Baví je sport, akční a rychlé hry, intenzivní činnosti, všechno, co je rychlé, vzdálené a veliké. Vždycky ví, co je zrovna in a bojují o první místo. Nestrpí lenochy a povaleče, pořád jsou v pohybu a umí se hbitě zorientovat v každé situaci.

SBS - Stopaři Bobří stopy
Může se stát, že ať hledáš jakkoliv upěnlivě, nemůžeš nalézt vhodné kamarády pro založení klubu. V takovém případě se výjimečně můžeš přihlásit jako jednotlivec - stopař Bobří stopy. Třeba se Ti později povede klub založit.

OBS - Oddíly Bobří stopy
Větší kolektivy se mohou hlásit jako Oddíly Bobří stopy. Oddíl má více jak 8 členů a má svého dospělého vedoucího. Zabývat se může podobnými věcmi, jako kterýkoliv klub.

Moje kluby

Kdybych to brala hodně ze široka, mohla bych za „svoje kluby“ považovat všechna Bratrstva talismanu, nebo aspoň ty, které se přihlásili za doby mého stovkaření. Nebo třeba všechny kluby k jejichž vzniku přímo či nepřímo přispěla. Nyní mám ale na mysli tři kluby, kterých jsem byla členem, nebo se na jejichž činnost ve větší míře podílela.

Znak MD

Klub Modrý delfín
Můj první klub jsem založila s kamarádkou a kamarádem ze třídy, aniž bych věděla, že existuje nějaká organizace sdružující kluby. Aktivní činnost vyvíjel jen asi rok, i když i později se chvilkově objevili akce, které by šly považovat na obnovení klubovní činnosti. Jakožto vzpomínku na klub jsem kdysi vytvořila internetové stránky, které ještě stále fungují a můžete si zde přečíst něco z kroniky Modrého delfína či si prohlédnout pár fotek.
Odkaz na stránky: www.modrydelfin.estranky.cz

11. KBS (II) Dva divoši
Znak DD Tohoto klubu jsem nebyla nikdy oficiálním členem - byl chlapecký a já jsem prý holka (což je mimochodem pravda). Prožila jsem s ním však na schůzkách a výpravách celý rok, když jsem se společně s ním účastnila dlouhodobé hry Perpetuum. Dva divoši měli tehdy jen dva členy a aby se hry mohli účastnit, přibrali do party mě, tehdy stopařku BS. Byl to rok opravdu nabitý klubovní činností, o čemž svědčí i to, že jsme dlouhodobku vyhráli a Divoši tento rok získali svůj druhý výroční glejt. Po skončení hry naše spolupráce skončila a klub se bohužel krátce na to rozpadl.

355. KBS Žlutý kvítek
Znak ŽK Později, poté, co jsem marně hledala někoho v mém věku, kdo by chtěl založit klub, jsem navrhla dvěma mladším kamarádkám, aby se mnou založily klub. I setkal se můj návrh s úspěchem a můj první klub pod Bobří stopu byl na světě. Po necelém roce jsem se vedení klubu vzdala a přenechala vedení kamarádce Renči, protože jsem cítila, že jinak by se klub stával oddílem, což jsem nechtěla. Klub stále funguje pod Renčiným vedením, ale jeho internetové stránky bohužel nejsou moc aktualizované.
Odkaz na stránky: www.klubzlutykvitek.estranky.cz