Zajímavé filmy s polární tématikou

Narazila jsem na několik filmů o polárnických tématech, které mě opravdu zaujaly. Nejsem přítelem stahování filmů z internetu, ale když nevidím jinou cestu, jak něco zajímavého sprostředkovat ostatním, nepohrdnu jím. Pokud je mi známo, žádný z těchto filmů nevyšel česky na DVD, i když některé se zřejmě u nás vysílaly v televizi.


Červený stan - Красная палатка - The Red Tent

Peter Finch jako Umberto NobileSSSR (1969), rusky s českými titulky, dvoudílný film, 195 minut
Itálie (1971), anglicky s českými titulky, 121 minut

Režie: Michail Kalatozov

Hrají: Sean Connery, Claudia Cardinale, Hardy Krüger, Peter Finch, Luigi Vannucchi, Mario Adorf, Eduard Martsevich

Film o ztroskotání vzducholodi Italia s mezinárodním hvězdným obsazením. Dramatický děj je prokládán úvahami o odpovědnosti generála Nobileho, kterého soudí mrtvé postavy. (ČSFD.cz)
Z natočených materiálů byly vytvořeny dvě verze - ruská a mezinárodní v angličtině, které se od sebe liší délkou, hudbou a také použitými záběry. Pointa zůstává stejná, ale ta ruská verze mi přijde trochu drsnější.

Můj názor: Červený stan se mi hodně líbil, i když z části to bylo tím, že jsem byla hrozně nadšená, že příběh Italie vůbec někdo zfilmoval. Ze dvou verzí filmu se mi líbí více mezinárodní, má totiž lepší střih. Ruská verze je mnohdy zbytečně natahovaná, zvlášť u scén odehrávajících se v Rusku (překvapivě). Má však zase lepší hudbu a více se zabývá „soudem“ generála Nobila - jsou tu častější a delší záběry na diskuzi postav v Nobilově bytě.

Odkazy na stažení:
Krasnaja palatka, 1. díl: http://uloz.to/5791943/krasnaja-palatka-1.avi (rusky)
Krasnaja palatka, 2. díl: http://uloz.to/5792807/krasnaja-palatka-2.avi (rusky)
The Red Tent: http://uloz.to/5793204/the-red-tent.avi (anglicky)
Titulky se připravují.


Shackleton's Antarctic Adventure

Shackleton's Antarctic AdventureUSA (2001), anglicky s českými titulky, 40 minut

Režie: George Butler

Hrají: Conrad Anker, Iain Fraser, Michael Gambon, Ciarán Hinds, Denis Lill, Patrick Malahide, Reinhold Messner, Bob Sherman, Brett Swain, Stephen Venables

Film je rekonstrukcí příběhu sira Ernesta Shackletona z roku 1914/1915, při níž tento polární badatel uvízl se svojí lodí Endurance a posádkou 27 mužů v zamrzlém moři u Antarktidy a byl zde nucen přezimovat. Původní záměr expedice přejít napříč celou Antarktidu se poté změnil v boj záchranu životů posádky. Je to silný příběh, ale zároveň také úžasný dokument plný krásných záběrů z Antarktidy. (ČSFD.cz)

Můj názor: Tento snímek mě velmi překvapil. Spojuje se v něm dokument s ukázkou historických fotografií a čtením zápisků účastníků výpravy s hraným dobrodružným příběhem. Výsledek je opravdu povedený a délka celého filmu také optimální.

Odkazy na stažení:
Film: http://uloz.to/5789832/shackleton-s-antarctic-adventure.avi
Titulky: http://uloz.to/5789830/shackleton-s-antarctic-adventure.srt


The Last Place on Earth

Sverre Anker Ousdal jako Roald AmundsenVelká Británie (1985), anglicky, sedmidílný seriál

Hrají: Martin Shaw, Sverre Anker Ousdal, Stephen Moore, Ståle Bjørnhaug, Tom Georgeson, Hugh Grant, Michael Maloney, Richard Morant, Sylvester McCoy, Robin Soans, Tom Gerrard, Jan Hårstad, Erik Hivju, Ivar Nørve, Daragh O'Malley, Paul Rothery, Pat Roach, Susan Wooldridge

V roce 1912 zůstává už jen málo míst na Zemi, kde nevkročila lidská noha. Jedním z těchto míst je i jižní pól. A právě v roce 1912 vyráží dvě výpravy k této jižní výspě, dvě výpravy vedené dvěma odvážnými muži a zároveň soupeři, Norem Amundsenem a Britem Scottem. Všichni víme, jak tyto výpravy nakonec dopadly, avšak ani to seriálu na napínavosti neubírá. (ČSFD.cz)

Můj názor: O tomto seriálu jsem četla jen zajímavé recenze, ale bohužel jsem ho na vlastní oči neviděla. Pod tímto odkazem je však krátké video o R. F. Scottovi na Youtube, které používá záběrů ze seriálu.


Boj o jižní točnu - Scott of the Antarctic

Boj o jižní točnuVelká Británie (1948), anglicky, 111 minut

Režie: Charles Frend

Hrají: John Mills, Diana Churchill, Anne Firth, Derek Bond, Reginald Beckwith, James Robertson Justice, Kenneth More, Norman Williams, John Gregson, James McKechnie

Film vypráví o výpravě kapitána Scotta na jižní točnu a o jeho tragickém osudu. Scott sice dosáhl jižního pólu, ale krátce před ním zde vztyčil norskou vlajku Amundsen. Na zpáteční cestě pronásledován smůlou, překážkami a nepříznivým počasím, našel se svými čtyřmi druhy smrt. Osudová ironie provázející boj i smrt těchto mužů připomíná nutnost stálého zápasu, hledáni a neústupnosti v boji za vytčeným cílem, byť za cenu nejtěžších obětí. (ČSFD.cz)

Můj názor: Některé ze scén mi přišly zbytečně dlouhé, zvlášť cesta k pólu. Ale je to takto věrnější popis - na pól přece nedojdete za jedno odpoledne a krajina je skutečně spíše jednotvárná. Velmi se mi ale líbila scéna, jak Scott dorazí na pól a nalézá zde Amundsenův stan se vzkazem pro něj.

Odkaz na stažení:
Film bez titulků: http://uloz.to/5797098/scott-of-the-antarctic.avi