Zatopené lomy: Středočeský kraj

Lom je povrchový důl, který slouží k získávání stavebního materiálu nebo těžbě nerostných surovin. Materiál, který je z lomů získáván, může být velmi rozličný co do svého druhu. Může se jednat například o štěrk, který slouží jako výplňový materiál ve stavebnictví, nebo se zde může těžit třeba kvalitní kámen pro dekorativní účely.

Co je to lom asi všichni tušíme. Co se však s lomem stane, když v něm skončí těžba? Mnohé jsou zasypány nebo přeměny ve skládky, někdy se však lom ovládne příroda a stává se tak jedinečnou součástí krajiny. A když má ještě na dně jezírko s křišťálovou vodou, dostává toto místo romantický nádech, jako žádné jiné v okolí...

Pokud víš o nějakém zatopeném lomu, který tu chybí, či máš připomínku, zážitek, poznatek nebo fotku související s jakýmkoli lomem a chceš se o toto podělit se mnou a ostatními čtenáři těchto stránek, neváhej a napiš mi to Vzkazů či na mail (odkaz je tamtéž). Předem díky!

Hlavní město Praha (9), Středočeský kraj (42), Plzeňský kraj (11), Jihočeský kraj (9), Karlovarský kraj (4), Pardubický kraj (4), Liberecký kraj (5), Královéhradecký kraj (3), Ústecký kraj (9), Vysočina (11), Jihomoravský kraj (12), Olomoucký kraj (11), Moravskoslezský kraj (6), Zlínský kraj (2), Všechny kraje (138)


Lom Homolák

Obec, okres, kraj: Vinařice, Beroun, Středočeský kraj
Odkaz na mapu: prohlédnout na Mapy.cz
Těžená surovina: vápenec

Lom Homolák byl otevřen v roce 1918 a během dvacátého století postupně rostl a spojoval se s menšími okolními lůmky. V 1. polovině 20. století patřil Škodovým závodům, které využívaly zdejší vápenec zejména pro vlastní potřebu, ale dodávaly ho také ostatním firmám na Plzeňsku, zvláště chemičkám a keramickým podnikům. Dnes spadá pod Velkolom Čertovy schody, ale už se zde netěží - areál je oplocen a postupně zavážen. Zavážka zakryla už i část lomového jezera a krátkou štolu, přesto jde ale pořád o pěkné místo. Nejlepší přístup je sem po zelené značce z Vinařic, přímo u lomu stojí rozcestník, který nese jeho jméno. Odvážlivci, kteří prolezou plot a jdou se koupat můžou riskovat pokutu nebo vykradení auta, zejména ve dnech, kdy je v létě u lomu rušno.

Autor fotografií: Přebral, autor textu: Přebral


Lomy Amerika

Obec, okres, kraj: Mořina, Beroun, Středočeský kraj
Odkaz na mapu: prohlédnout na Mapy.cz
Těžená surovina: kámen (vápenec)

Lomy v Českém krasu, zvané Amerika, asi není třeba dlouze představovat (více zde). Nejznámějšímu z nich, Velké Americe, se dostalo popularity i v několika filmech, jako například Limomonádový Joe nebo Cesta na jihozápad. Také pověsti o podzemních chodbách a tajemném Hagenovi se široce rozšířily... Lomů a lůmků se v této oblasti nalézá velké množství, ale jezírkem na svém dně se mohou chlubit jen tři z nich, zároveň zrovna ty, které lze spatřit z turistické značky: Malá Amerika, Mexiko a Velká Amerika.

Autor fotografií: Kawi (1, 3), Zdeněk (2), autor textu: Kawi


Stránka: 1 2 3 4 5