Zatopené lomy: Středočeský kraj

Lom je povrchový důl, který slouží k získávání stavebního materiálu nebo těžbě nerostných surovin. Materiál, který je z lomů získáván, může být velmi rozličný co do svého druhu. Může se jednat například o štěrk, který slouží jako výplňový materiál ve stavebnictví, nebo se zde může těžit třeba kvalitní kámen pro dekorativní účely.

Co je to lom asi všichni tušíme. Co se však s lomem stane, když v něm skončí těžba? Mnohé jsou zasypány nebo přeměny ve skládky, někdy se však lom ovládne příroda a stává se tak jedinečnou součástí krajiny. A když má ještě na dně jezírko s křišťálovou vodou, dostává toto místo romantický nádech, jako žádné jiné v okolí...

Pokud víš o nějakém zatopeném lomu, který tu chybí, či máš připomínku, zážitek, poznatek nebo fotku související s jakýmkoli lomem a chceš se o toto podělit se mnou a ostatními čtenáři těchto stránek, neváhej a napiš mi to Vzkazů či na mail (odkaz je tamtéž). Předem díky!

Hlavní město Praha (9), Středočeský kraj (42), Plzeňský kraj (11), Jihočeský kraj (9), Karlovarský kraj (4), Pardubický kraj (4), Liberecký kraj (5), Královéhradecký kraj (3), Ústecký kraj (9), Vysočina (11), Jihomoravský kraj (12), Olomoucký kraj (11), Moravskoslezský kraj (6), Zlínský kraj (2), Všechny kraje (138)


Smaragdové jezírko na Plešivci

Obec, okres, kraj: Lhotka, Beroun, Středočeský kraj
Odkaz na mapu: prohlédnout na Mapy.cz
Těžená surovina: kámen (křemenec)

Smaragdové jezírko na Plešivci je pozůstatkem po těžbě křemenců, které byly na této významné brdské hoře dobývány v řadě různých lomů. Dlouhodobě si ho oblíbili trampové, vypráví se o něm také několik pověstí, které mu přidávají na hloubce nebo do něj umisťují keltské poklady. Ke koupání se příliš nevyužívá, je ostatně poměrně malé, občas tu ale někdo v létě odloží usárnu na břehu a osvěží se.

Autor fotografií: Kawi, autor textu: Přebral


Čelákovické pískovny (jezera Mezi Mosty a Malvíny)

Obec, okres, kraj: Čelákovice, Praha-východ, Středočeský kraj
Odkaz na mapu: prohlédnout na Mapy.cz
Těžená surovina: písek nebo štěropísek

Jezero Mezi mosty je bývalou pískovnou, která leží na vnitřní straně meandru Labe mezi Čelákovicemi a Lázněmi Toušeň. V okolí je známo jako oblíbené místo ke koupání, přírodní pláž se nachází na šíji, která jej odděluje od řeky. Ostatní břehy jsou z části soukromými pozemky využívanými například rybáři a vstup na ně nebo na ostrůvky může být zakázán. Jezero Malvíny je menší zatopenou pískovnou při modré značce z Čelákovic do Lázní Toušeň. Má převážně zarostlé břehy, na východním okraji navic uzavřené soukromým pozemkem, nejlépe dostupné je právě od značené cesty. Voda tu mívá tendenci zelenat se.

Autor fotografií: Přebral, autor textu: Přebral


Lom Kosov

Obec, okres, kraj: Beroun, Beroun, Středočeský kraj
Odkaz na mapu: prohlédnout na Mapy.cz
Těžená surovina: kámen (vápenec)

Vápencový lom Kosov spadá pod Velkolom Čertovy schody. Otevřen byl v roce 1909 a sloužil původně potřebám královédvorské cementárny, se kterou byl spojen nákladní lanovkou. Jezírko leží na jeho spodní etáži, kde se momentálně netěží, horní část lomu ale stále ještě slouží potřebám vápenky a proto je do celého areálu z bezpečnostních důvodů vstup zakázán. V létě tu sice lze potkat obcházející a polehávající postavy s ručníky, je ale třeba mít na paměti, že při vstupu za plot hrozí pokuta.

Autor fotografií: Přebral, autor textu: Přebral


Kojetický lom

Obec, okres, kraj: Kojetice, Mělník, Středočeský kraj
Odkaz na mapu: prohlédnout na Mapy.cz
Těžená surovina: kámen (droba)

V lomu u Kojetic se na kamenivo těžily svrchnoproterozoické droby, prachovce, břidlice a silicity, které zde z polabské roviny vystupují v podobě nízkého, ale výrazného hřbítku. Po ukončení dobývání kamene v roce 1994 se lom zatopil a stal se oblíbeným neoficiálním koupalištěm, což bohužel ale vedlo i ke vzniku černých skládek. Nedávno se konečně stal formálně uznávanou rekreační plochou a měl by být čistější, rekultivace s sebou ale bohužel nesla i zavezení strmé skalní stěny na jeho nejvyšší straně. Přístup k lomu je nejjednodušší po cestě kolem hřbitova z Kojetic, vede sen také zelená značka z Lobkovic.

Autor fotografií: Přebral, autor textu: Přebral


Jezero Lhota

Obec, okres, kraj: Lhota, Praha-východ, Středočeský kraj
Odkaz na mapu: prohlédnout na Mapy.cz
Těžená surovina: písek nebo štěropísek

Pískovna ve Lhotě patří mezi naše legendární nudistické lokality. Nudistům a naturistům je zde ale vymezena jen část břehu, na zbytku se můžou koupat i „textiláci“. Vstup do areálu pískovny je v turistické sezóně během dne placený a je zde k dispozi občerstvení, hřiště a půjčovna šlapadel. Navečer nebo třeba na podzim se sem ale obvykle jde podívat i zdarma.

Autor fotografií: Přebral, autor textu: Přebral


Probošťská jezera

Obec, okres, kraj: Brandýs nad Labem-Stará Boleslav, Praha-východ, Středočeský kraj
Odkaz na mapu: prohlédnout na Mapy.cz
Těžená surovina: písek nebo štěropísek

Proboštská jezera leží v místech bývalých říčních ramen Labe, vznikla ale těžbou štěrku a štěrkopísku. S řekou jsou spojena krátkým kanálem. V části areálu se ještě těží, zároveň ale jde o oblíbenou rekreační lokalitu – nejlepší (placená) pláž je v kempu na jihovýchodě, poblíž Staré Boleslavi. Lidé se ale chodí koupat i na jiná místa, například na šíji, která tuto štěrkovnu odděluje od dnešního toku Labe. Jezera bývají někdy nazývána i Proboštským rybníkem. Samozřejmě se tu rybaří, jinak ale o skutečný rybník nejde.

Autor fotografií: Přebral, autor textu: Přebral


Kujalův lom u Hřiměždic

Obec, okres, kraj: Hřimeždice, Příbram, Středočeský kraj
Odkaz na mapu: prohlédnout na Mapy.cz
Těžená surovina: kámen (žula)

V okolí vodní nádrže Slapy se nachází více žulových lomů, Kujalův lom u Hřiměždic je z nich ale asi nejznámější. Už od 70. let 20. století sloužil jako výcviková základna pro potápěče Svazarmu, v novější době se proslavil se i díky každoroční akci Highjump - hojně navštěvovaných závodech ve skocích do vody.

Autor fotografií: Přebral, autor textu: Přebral


Lom Velká Stráž

Obec, okres, kraj: Vrbčany, Kolín, Středočeský kraj
Odkaz na mapu: prohlédnout na Mapy.cz
Těžená surovina:

Stav: Dosud nevytvořen popisek.

Autor fotografií: Kawi, autor textu: Kawi


Jezero Konětopy

Obec, okres, kraj: Konětopy, Praha-východ, Středočeský kraj
Odkaz na mapu: prohlédnout na Mapy.cz
Těžená surovina: písek nebo štěropísek

Konětopské jezero je bývalou pískovnou. Člení se na dvě vodní plochy oddělené úzkou šíjí, koupajícím se návštěvníkům slouží pŕedevším ta větší. V létě se zde platí vstupné a jsou zde k dispozici parkoviště a občerstvení, mimo hlavní turistickou sezónu, kdy po březích posedávají jen rybáři, je ale možné navštívit jej zdarma.

Autor fotografií: Přebral, autor textu: Přebral


Rusalčí jezírko u Bedlna

Obec, okres, kraj: část obce Bedlno, Jesenice, Rakovník, Středočeský kraj
Odkaz na mapu: prohlédnout na Mapy.cz
Těžená surovina: žula

Zatopený žulový lom v lese přibližně kilometr jihozápadně od Bedlna si již několikrát zahrál ve filmu – spatřit jste ho mohli ve snímcích Radúz a Mahulena, Rusalka nebo v pohádce Nesmrtelná teta. Těžba zde probíhala od konce 19. do první poloviny 20. století. Po jejím ukončení se zatopil a díky své čisté vodě v létě bývá oblíbeným místem ke koupání, po březích občas vysedávají rybáři, a byť je hluboký jen kolem 4 m, někdy ho využijí i potápěči. Nejlepší přístup je o silnice z Chotěšova do Bedlna, po lesní cestě, která vás zavede na jižní okraj lomu. Zde lze pohodlně sestoupit k vodě, zatímco na protější severní straně se vypíná 12 m vysoká skála.

Autor fotografií: Kawi (1, 2), Elvíra (3), autor textu: Kawi


Stránka: 1 2 3 4 5