Zatopené lomy: Olomoucký kraj

Lom je povrchový důl, který slouží k získávání stavebního materiálu nebo těžbě nerostných surovin. Materiál, který je z lomů získáván, může být velmi rozličný co do svého druhu. Může se jednat například o štěrk, který slouží jako výplňový materiál ve stavebnictví, nebo se zde může těžit třeba kvalitní kámen pro dekorativní účely.

Co je to lom asi všichni tušíme. Co se však s lomem stane, když v něm skončí těžba? Mnohé jsou zasypány nebo přeměny ve skládky, někdy se však lom ovládne příroda a stává se tak jedinečnou součástí krajiny. A když má ještě na dně jezírko s křišťálovou vodou, dostává toto místo romantický nádech, jako žádné jiné v okolí...

Pokud víš o nějakém zatopeném lomu, který tu chybí, či máš připomínku, zážitek, poznatek nebo fotku související s jakýmkoli lomem a chceš se o toto podělit se mnou a ostatními čtenáři těchto stránek, neváhej a napiš mi to Vzkazů či na mail (odkaz je tamtéž). Předem díky!

Hlavní město Praha (9), Středočeský kraj (42), Plzeňský kraj (11), Jihočeský kraj (9), Karlovarský kraj (4), Pardubický kraj (4), Liberecký kraj (5), Královéhradecký kraj (3), Ústecký kraj (9), Vysočina (11), Jihomoravský kraj (12), Olomoucký kraj (11), Moravskoslezský kraj (6), Zlínský kraj (2), Všechny kraje (138)


Kamenolom Olšovec

Obec, okres, kraj: Olšovec, Přerov, Olomoucký kraj
Odkaz na mapu: prohlédnout na Mapy.cz
Těžená surovina: kámen (břidlice)

Na horním okraji Olšovce u lesa se nachází bývalý lom na pokrývačské břidlice, od silnice dobře přístupný krátkým vylámaným úvozem. Západní břeh je strmý, na východním lze vystoupat na lomovou etáž a tam si odpočinout nebo se z ní zase na několika místech sejít podívat k vodě. Koupání je zde povoleno, táboření nikoli. Tento lom bývá nazýván Přední skála, severně od něj leží menší Zadní skála.

Autor fotografií: Přebral, autor textu: Přebral


Stránka: 1 2